Idén Valencia viseli az Európa Zöld Fővárosa címet – és ennek szomorú aktualitást ad az elmúlt napokban a várost sújtó árvíz, amely felhívja a figyelmet a városok szerepére a klímaváltozás hatásainak mérséklésében. Új eseménysorozatunk, az Európa Expressz első állomása éppen Valencia lesz, ahol nemcsak a „zöld főváros” festői szépségéből és gasztronómiájából kapunk ízelítőt, de szóba kerül a mostani katasztrófa is.
Mit is jelent a zöld főváros cím, és miért épp Valenciára esett a választás?
A környezeti kihívások jó része a városokból ered – nem meglepő, hiszen három európaiból kettő városokban él –, így a helyi önkormányzatok és hatóságok biztosíthatják a problémák megoldásához szükséges elkötelezettséget és innovációt. Az Európai Bizottság ezért Európa zöld fővárosa címmel ismeri el a környezet – és ezáltal a gazdaság és az életminőség – javítása érdekében a városokban tett erőfeszítéseket. A díjat minden évben az a százezer lakos fölötti város kapja, amely élen jár és utat mutat a környezetbarát városi életmódban, a fenntarthatóbb jövő felé való átmenetben.
Napsütötte terek, pezsgő kulturális élet és a fenntarthatóság iránti elkötelezettség: Valencia ezért is kapta idén az elismerést. A Spanyolország délkeleti partvidékén elhelyezkedő, több mint nyolcszázezres város nemcsak festői úti cél, hanem a zöld életmód mintapéldája is, ahol a hagyományok és az innovatív zöld kezdeményezések együttes erővel lendítik előre a fejlődést.
Spanyolország elmúlt évtizedeinek legsúlyosabb természeti katasztrófája Valenciát érintette nemrég, és azóta Barcelonában is árvizet okoztak a nagy esőzések.. Az EU többek közt a Copernicus műholdrendszerrel támogatja a mentési munkálatokat. A tragédia most nemcsak a helyieket, de egész Európát emlékezteti a környezetvédelem fontosságára. Az egyre szélsőségesebb időjárás következtében jelentkező zivatarok és villámárvizek a városokban okozza a legnagyobb gondot. Valencia is arra hívja fel a figyelmet: mindent meg kell tennünk azért, hogy amennyire lehet, kerüljük el a természeti katasztrófák előfordulását és mérsékeljük hatásukat.
Zöldterületek mindenki számára
Valencia fenntarthatósági elkötelezettsége, természet és az urbanizáció egyensúlyban tartása már a város felépítésében is felfedezhető. A városban lakók 97 százalékának 300 méternél kevesebbet kell mennie egy zöldterületig.
A belvárosi parkok mellett Valencia két természetvédelmi parkot is magáénak mondhat. Az egyik legkiemelkedőbb gyöngyszem a kilenc kilométer hosszan elnyúló, sport- és szabadidős létesítményeknek helyet adó Turia Park, amelyet a Turia folyó egykori medrében alakítottak ki. A másik az Albufera Nemzeti Park, a madárvilág és az őshonos növényfajok otthona, ahol a látogatók gyalogosan, kerékpárral vagy akár csónakkal fedezhetik fel az ott élő fajokat. Az itt termelt rizs adja az alapját a híres valenciai paellának – receptünket hozzá itt találjátok.
Turia park. Fotó: Mathieu Militis, Pixabay
Élelmiszerfenntarthatóság és spanyol ízvilág kéz a kézben
A spanyol ételkultúra híres a friss és ízekben gazdag alapanyagairól. Ennek megfelelően Valencia egyik legfontosabb küldetése az egészséges és fenntartható élelmiszertermelés elősegítése. A várost körülölelő Huerta 120 négyzetkilométeres termékeny mezőgazdasági területe nemcsak a helyi piacokat és éttermeket látja el friss alapanyagokkal, de exporttermékek forrása is. Valencia elmaradhatatlan része a helyi piacozás is – például a híres Mercado Central, ahol helyi, friss termékek széles választéka áll rendelkezésre. A helyi termelőktől nemcsak minőségi alapanyagokat tudnak beszerezni a vásárlók, de a közelség miatt a termékek ökológiai lábnyoma is kisebb.
Valencia és klímamisszió 2030-ra
Valencia számára kulcsfontosságú a 2030-as klímasemlegességi cél elérése. A Valencia 2030 Klímamisszió részeként a város a széndioxid-kibocsátás 84 százalékos csökkenését eredményező átfogó stratégiát dolgozott ki. Ehhez az épületek energiaellátása jelentősen hozzájárulhat: a felújítás, a közel nulla energiafelhasználású új épületek, a hatékony világítás és elektronikai eszközök, illetve az alacsony kibocsátású hőtermelés segítségével akár 95 százalékos kibocsátáscsökkentés is elérhető. De a terv kitér a közlekedésre – az elektromos járművek terjedése és a közösségi közlekedés fejlesztése kiemelt szempont. A városban már most több mint 200 kilométernyi kerékpárút található, amelyek sík terepen húzódnak, így az emberek könnyedén használhatják a biciklit a mindennapi közlekedéshez. Emellett a Város terei projekt keretében több gyalogos zónát is kialakítottak, a Requiem in Power kezdeményezés pedig a köztemetőkbe telepített napelemek révén termel tiszta energiát a város számára.
Fotó: Mathieu Militis, Pixabay
A zöld fővárosi címhez kapcsolódóan idén több mint négyszáz rendezvényt szerveznek Valenciában, hogy felhívják a figyelmet a szennyezés, a biodiverzitás-csökkenés és a klímaváltozás globális problémáira. Az események lehetőséget kínálnak mindenkinek, hogy részesei legyenek a változásnak. A város javasolt zöld útvonalai például segítenek megértetni a város erőfeszítéseinek és eredményeinek megértését, láthatóvá téve az Európai Zöld Főváros szellemiségét annak felfedezését és látogatását.
Valencia példája jól mutatja, hogy a fenntarthatósági intézkedések nemcsak a környezetet, hanem a város közösségi életét is gazdagíthatják. Az Európa Zöld Fővárosa cím egyszerre elismerés és lehetőség Valenciának, hogy továbbra is élen járjon a klímavédelmi törekvésekben, és inspirálja Európa többi városát a jövő formálásában.
Az Európa Pont vadonatúj eseménysorozatának első állomása is Valencia. Az Európa Expressz házigazdája Perger István, a Keletiből Hongkongba világutazója, mostani, november 29-ei vendégei pedig Alfonso Dastis Quecedo nagykövet és Szűcs Péter író, újságíró, utazó, akik saját élményeiken és tapasztalataikon keresztül mutatják be a város festői szépségét. Az utazás végén a résztvevők Valencia ízeibe is belekóstolhatnak majd. Az eseményre itt regisztrálhattok, élőben online pedig az Európa Pont Facebook-oldalán követhetitek. Szeretettel várunk minden érdeklődőt, hogy együtt még többet megtudhassunk Európa idei zöld fővárosáról.
Borítókép: Jesús Mompó, Pixabay
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.