lublin_istock-1406033469.jpgFilmklubunkban Gunda, egy élelemnek szánt haszonállat életét követhetjük végig, az Európa Expressz Lengyelországba robog, megismerjük az európai népmesék varázslatos világát, és megbeszéljük, küzdjünk-e a klímaváltozás ellen, vagy jobb, ha alkalmazkodunk. Részletek és regisztrációs linkek a posztban.

 

A februárt Lumière Filmklubbal kezdjük: csütörtökön, 6-án a Gunda című norvég-amerikai dokumentumfilmet vetítjük. A film a világ egymilliárd sertése egyikének életébe vezet minket, aki pusztán azért született meg, hogy beteljesítse a civilizáció által kijelölt sorsát: szüljön utódokat, majd élelemként szolgáljon az embereknek. Gunda erről mit sem sejt, számára idilli környezetben neveli malacait a tanya többi állata között, minden egyes nappal közelebb jutva az elkerülhetetlenhez. Viktor Kossakovsky kíméletlen őszinteséggel és különleges vizuális érzékenységgel, minden narráció nélkül mutatja be egy haszonállat mindennapjait. A film nemcsak az állatokkal való kapcsolatunkra világít rá, hanem súlyos morális kérdéseket is felvet a modern világ működésével kapcsolatban.

filmklub_gunda_cover_ep_b.jpg

 

A vetítést követően Gyárfás Dorka Tóth Anitával, a Malacvédő Alapítvány kuratóriumi titkárával és Vásárhelyi-Nagy Flóra kutatóorvossal beszélget. Filmklubunk ingyenes, de a belépés regisztrációhoz kötött, amit itt tudsz megtenni.

 

Az Európa Expressz második alkalommal, február 12-én Lengyelországba, azon belül is az ország egyik legrégebbi településére, Lublinba robog. Kelet-Lengyelország legnagyobb, egyben legszerethetőbb nagyvárosának kulturális jelentősége megkérdőjelezhetetlen: óvárosa a középkori és reneszánsz építészet kincsestára. Rangos egyetemeinek is köszönhetően a Belváros és a középkori jellegét máig megőrző Óváros utcáit, tereit élénk, pezsgő élet jellemzi. A hétszáz éves Lublin fiatalos, laza hangulata, nyüzsgő élete egyedülálló módon harmonizál és keveredik a város történelmi emlékeivel. A város gasztronómiai büszkeségei – a hagymás péksüti, a cebularz és a Perła sör – szinte minden sarkon visszaköszönnek.

europaexpressz_cover_lublin_ep_v3.jpg

 

Perger István vendége ezúttal Jarosław Bajaczyk, a Lengyel Kulturális Intézet igazgatója, Jacek Śladewski, a lengyel nagykövetség ügyvivője és Marzena Jagielska, a Gdansk Bookstore Café alapítója lesz.  A beszélgetésen arra is fény derül, mivel készült Lengyelország a soros elnökségre, és azt is megtudhatjuk, mit várhat Európa ettől az időszaktól. Az eseményt online is közvetítjük az Európa Pont Facebook-oldalán, a helyszíni részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amit itt tudsz megtenni.

 

Február 18-án az európai népmesék mélyebb jelentésébe pillantunk be. A kontinens kultúráiban gyökerező történetek életre keltik az emberi tapasztalatokat, vágyakat, sokszor inspirációt és megoldásokat kínálva az élet kihívásaira mindazoknak, akik nyitottak rejtett tartalmukra és titkos üzeneteikre.

europainepmesek_cover_ep_b.jpg 

Vendégünk lesz Bajzáth Mária mesepedagógus, a Népmesekincstár alapítója, Dr. Boldizsár Ildikó mesekutató, meseterapeuta és író, a Metamorphoses Meseterápiás Módszer kidolgozója és Mészáros Péter (M3SY) költő, spoken word előadó, reklámstratéga, aki modern hangvételben ad új életet a hagyományos történeteknek. Eseményünkön népmese jellegű slameket is előad majd. Az est házigazdája Forró Bence, a személyes részvételhez itt tudsz regisztrálni, az online közvetítést pedig az Európa Pont Facebook-oldalán követheted.

 

Egyik nap szakadó hó, majd 10 fok és napsütés; nyáron hetekig tartó szárazság, erdőtüzek, majd évtizedek óta nem látott esőzések; árvizek,  szélsőséges időjárás… A klímaváltozás már mindennapjaink kihívása. Egyes kritikusok szerint már „túl késő” van: a károk mérséklése és elkerülése – a károsanyag-kibocsátás csökkentése, a zöld átállás, a karbonsemlegesség és a körforgásos gazdaság –, nem elég a valódi problémák enyhítéséhez. Ők a társadalmi összeomlás szemszögéből vizsgálják az éghajlatváltozás kihívásait, azokra az aspektusokra fókuszálva, amelyek segíthetnek a társadalmi zavarokra való felkészülésben, valamint a folyamattal való együttélésben.

alkalmazkodas_cover_ep_b.jpg

 

Vitaestünkön, február 19-én a tudomány, a döntéshozatal és a gyakorlati megoldások képviselői osztják meg gondolataikat. Vendégünk lesz Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) alelnöke, Gelencsér András levegőkémikus, a Pannon Egyetem korábbi rektora és Bart István klímapolitikai szakértő. Az est házigazdája Inotai Edit, újságíró, a CEID munkatársa. A személyes részvétel regisztrációköteles – regisztrálni Tixa-oldalunkon tudsz –, de online is követheted az Európa Pont Facebook-oldalán.

 

Várunk februárban is!

 

 

Borítókép: a krakkói kapu Lublinban (bbsferrari, iStockphoto)

 

---

Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.

Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!

0 Vissza

A bejegyzés trackback címe:

https://europapont.blog.hu/api/trackback/id/tr6818786948

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása