tanari.jpgA megszokott csapattal beszélgetünk Európa biztonságpolitikai kihívásairól, pszichológus, deepfake-szakértő és tényellenőrző újságíró vendégünk pedig azt elemzi, mekkora a veszélye annak, hogy a mesterséges intelligencia új szintre emelte az álhírek problémáját és ipari mennyiségben lehet valósnak látszó hamis tartalmakat létrehozni. Filmklubunkban a LUX közönségdíjas A tanári szobát vetítjük, Európa Expressz elnevezésű új sorozatunkban pedig Valenciába látogatunk. Várunk benneteket novemberi eseményeinken, tartsatok velünk! Részletek és regisztrációs linkek a posztban.

 

Első eseményünk a hónapban november 5-én, holnap az immár hagyományos Katonadolog, ahol az EU egészét érintő kül-, biztonság- és védelempolitikai kérdésekről beszélgetünk, amelyeknek közvetlen hatása van az EU világban betöltött szerepére is. Idén is tavalyról ismert vendégeink – Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár, Demkó Attila, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövők programjának vezetője, Fedinec Csilla, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, Ukrajna-szakértő, Szemerkényi Réka közgazdász és Tálas Péter, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa – beszélgetnek a biztonságpolitikát érintő legfrissebb történésekről. Szóba kerül például, hogyan hatott az orosz-ukrán háború és az orosz fenyegetés az EU és a NATO közötti együttműködésre, az EU, illetve Magyarország védelmi stratégiájára, illetve az is, milyen biztonsági kockázatokat jelent az eszkalálódó közel-keleti válság, és milyen stratégiák állnak rendelkezésre a migrációs és terrorfenyegetések kezelésére. Az est házigazdája és moderátora Inotai Edit újságíró, a CEID főmunkatársa.

 

katonadolog3_cover_ep_v2.jpg

A beszélgetés ingyenes, de regisztrációköteles – ezt szokás szerint Tixa-oldalunkon tudjátok megtenni –, ha pedig nem jöttök, élőben online is követhetitek Facebook-oldalunkon, illetve az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete Youtube-csatornáján és Facebook-oldalán is.

 

November 12-ei Deepfake-ek és álhírek című eseményünkön Krekó Péter szociálpszichológus, Mezriczky Marcell deepfake szakértő és Zöldi Blanka, a Lakmusz tényellenőrző portál főszerkesztője beszélget Gyárfás Dorkával arról, hogyan ismerhető fel a hamis információ és a félretájékoztatás, hogyan jutottunk idáig és mekkora valójában a veszély. Az érdeklődők emellett korábban használt deepfake videókat is láthatnak, illetve igazságellenőrző workshopon is részt vehetnek.

 

A közösségi média elterjedése óta az álhírek eszeveszett gyorsasággal söpörnek végig az interneten. A Covid19-pandémiával és az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatos álhírekkel és dezinformációval mi is foglalkoztunk itt a blogon, és készítettünk egy infografikát is arról, milyen eszközeink vannak az álhírek ellen – ezt a poszt végén megnézhetitek.

 

A 2023 egyik legfontosabb kifejezésének választott mesterséges intelligenciát (MI) az EU – először a világon – AI ACT néven emlegetett átfogó jogszabályban kívánja szabályozni, amely augusztus 1-jén hatályba is lépett (a kapcsolódó infografikát szintén a poszt végén találjátok). Nem véletlenül: az MI az álhírek problémáját is új, eddig még nem tapasztalt szintre emelte: kísérteties, hogy a valós és hamis tartalmak egyre kevésbé megkülönböztethetők. Hogyan szabályozhatók a különböző csatornák az álhírek terjedése ellen? És mit tehetünk mi magunk, hogy ezeket kiszűrjük? Az eseményen mindezt élesben deepfake videókon és egy igazságellenőrző workshopon is gyakorolhatjuk majd.

 

deepfake_cover_ep_b_v1.jpg 

Regisztrálni ez esetben is Tixa-oldalunkon tudtok, élőben online pedig Facebook-oldalunkon, illetve az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete Youtube-csatornáján és Facebook-oldalán is követhetitek a beszélgetést.

 

Lumière Filmklubunkban, november 20-án a LUX közönségdíjas, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon és a Német Filmdíjon nyertes A tanári szobát vetítjük.

 

Az elhivatott, fiatal Carla Nowak a hetedikesek osztályfőnöke egy németországi iskolában, akinek az osztályában lopássorozat történik. Amikor az egyik gyereket meggyanúsítják a lopással, Carla hisz a fiú ártatlanságában, és saját kezébe veszi az ügyet. Cselekedete és a tettes kiléte olyan eseménysorozatot indít el, amely az egész iskola életét felbolygatja. Az elveihez hű Carla sokkal nagyobb terhet vállal, mint azt elsőre sejtené: az egymással szemben álló tanulók, feldühödött szülők és tanárok konfliktusában akár az állását is elveszítheti.

 

 

A vetítés után Dr. Jármi Éva pedagógiai szakpszichológussal, a Hol A Helyem Iskolapszichológiai Tanácsadó Központ szakmai vezetőjével beszélgetünk, aki segít megérteni a filmbeli konfliktus mögött meghúzódó érzelmeket. Az esemény ingyenes, de regisztrációköteles – ezt ismét Tixa-oldalunkon tudjátok megtenni.

 

Új eseménysorozatot indítunk Európa Expressz címmel, amely Európa szebbnél-szebb, inspiráló és kulturális szempontból jelentős helyszíneire, területeire és országaiba repíti a vendégeket. Az est házigazdája Perger István, a Keletiből Hongkongba világutazója lesz.

 

Az első megálló november 29-én Valencia, idén Európa Zöld Fővárosa, két éve pedig a világ legegészségesebb városa. A város vezetése jelentős erőfeszítéseket tesz az életminőség javítása érdekében. Ennek egyik eleme a zöldterületek bővítése: Valencia egyik legnagyobb parkját például a korábban szabályozáson átesett Turia folyó ma már használaton kívüli medréből alakították át. A város emellett ökológiai közösségi kerteket hoz létre, ahol a helyiek önellátóan termeszthetik saját zöldségeiket, és hozzájárulhatnak az élelmiszerbiztonsághoz.

 

europaexpressz_cover_valencia_ep_v3.jpg

 

Perger István vendégei ezúttal Alfonso Dastis Quecedo, a Spanyol Királyság magyarországi nagykövete, valamint Szűcs Péter író, újságíró, világutazó lesz, akik saját élményeiken és tapasztalataikon keresztül mutatják be a város festői szépségét. Az utazás végén a résztvevők Valencia ízeibe is belekóstolhatnak majd. Az eseményre itt regisztrálhattok, élőben online pedig az Európa Pont Facebook-oldalán követhetitek.

 

Várunk benneteket novemberi eseményeinken, és lássuk a két említett infografikát:

 

ai_jogszabaly_infografika_europapont_v2.jpg

 

 

deepfake.png

---

Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.

Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!

0 Vissza

A bejegyzés trackback címe:

https://europapont.blog.hu/api/trackback/id/tr1318715656

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása