A nyár a hideg levesek időszaka – legyen az a szintén andalúz gazpacho, bolgár tarator vagy litván šaltibarščiai, a meleget sok nép próbálja hűsítő levesekkel átvészelni. Ilyen az Andalúziából – még konkrétabban Granadából és Malagából származó – ajoblanco is. A fehér gazpachónak is nevezett elegáns hideg levest mandulával és kenyérrel sűrítik, és egy kis sherryecettel dobják fel.
Az étel a római konyhából származik, Hispania tartományban terjedt el, és végül Andalúzia hagyományos ételévé vált. A hozzávalók alapján nem hangzik túl vonzónak: kenyérből, zúzott mandulából, fokhagymából, vízből, olívaolajból, sóból és néha ecetből készül, a neve pedig szó szerint fehér fokhagymát jelent – ez sem segít sokat a népszerűsítésben. Mégis érdemes megpróbálni, mert igazán könnyed, elegáns és frissítő.
A kenyér inkább textúrát, mint ízt ad az ételnek, és az elnevezés ellenére a legkarakteresebb összetevő nem a fokhagyma, hanem a mandula. A mag teje olyan krémessé és könnyeddé teszi a levest, mintha tejjel vagy tejszínnel készült volna – pedig nem, így vegánok is fogyaszthatják. Általában szőlővel vagy dinnyeszeletekkel tálalják.
Granada egyes területein a „papa asada” (sült burgonya) kísérőjeként szokás fogyasztani – ilyenkor annyira felhígítják, hogy közvetlenül pohárból lehet inni. Malagában az ajoblancót szőlővel vagy más friss gyümölccsel, például almával vagy dinnyével tálalják.
Hozzávalók
- 15 dkg szárazabb (egy-kétnapos) kenyér, a héja nélkül
- 3 gerezd fokhagyma
- 15 dkg hámozott mandula
- körülbelül fél teáskanál só
- 1,5 dl olivaolaj
- egy evőkanál sherryecet (vagy ízlés szerint több)
- 6 dl hideg víz
- 30 szem félbevágott és kimagozott vagy hámozott szőlő, a tálaláshoz díszítjük
Elkészítés
- A kenyeret 1,5 dl vízbe áztatjuk egy percre, kinyomkodjuk a felesleges vizet.
- A fokhagymát a sóval mozsárban péppé zúzzuk, majd a mandulával együtt konyhai robotgépben addig turmixoljuk, amíg sima paszta nem lesz.
- Ezután hozzáadjuk a beáztatott kenyeret, egy evőkanál ecetet, majd a robotgépet járatva lassú sugárban hozzáadjuk az olajat.
- Végül hozzáadjuk a hideg vizet, és jól összeturmixoljuk. Finoman átszűrjük egy tálba.
- Lefedjük, és körülbelül 3 órán át hűtjük.
- Olajjal, pirított mandulával és szőlővel díszítjük, ízlés szerint sóval, olajjal és ecettel ízesítjük, dinnyével vagy más idénygyümölccsel tálaljuk.
Tippek:
- Nem szükséges hántolt mandulát venni, héjastul olcsóbb, és a hámozást magunk is elvégezhetjük blansírozással: tegyük a mandulát 8 dl forrásban lévő vízbe egy percre (ne tovább, mert megpuhul), vegyük ki szűrőbe, folyassunk rá hideg vizet, kicsit itassuk le, majd hüvelyk- és mutatóujjunkkal könnyedén el tudjuk távolítani a héját.
- Egyes receptek a mandula turmixolásakor egy felkockázott almát is hozzátesznek.
- A szőlőt szintén blansírozással hámozhatjuk meg: 5-10 másodpercre forró, majd ugyanennyi időre jéghideg vízbe merítjük. A hideg vízben a szőlő héját az ujjunkkal lecsípjük.
Buen provecho, azaz jó étvágyat! :)
Képek forrása: (sorrendben): Flickr/cyclonebill CC BY-NC 2.0, Flickr/lexnger, CC BY-NC 2.0, Flickr/webosfritos CC BY-NC 2.0
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket a Facebookon, Instagramon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és nézd meg programjainkat online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.