Az új év megkezdésével fél évre Lengyelország az Európai Unió Tanácsának soros elnöke. Az elnökségi program legfőbb prioritása a biztonság – ahogy Donald Tusk miniszterelnök mondta, feladatuk lesz „mind a 27 uniós tagállamot meggyőzni arról, hogy Európa továbbra is a Föld legbiztonságosabb és legstabilabb helye lehet”.
Ezzel új elnökségi trió is kezdődött január 1-jén: Lengyelország után Dánia majd Ciprus következik a soros elnökként. Emlékeztetőül: az elnökséget betöltő tagállamok hármas csoportokban, az úgynevezett elnökségi triókban (vagy trojkában) közös programot alkotva szorosan együttműködnek egymással. A trojka hosszú távú célokat tűz ki, és közös programjuk meghatározza azokat a főbb témákat, amelyekkel a Tanács foglalkozni fog. A rendszer biztosítja, hogy az egyes témák a másfél év alatt folyamatos figyelmet kapjanak, és mindhárom tagállam e program alapján készíti el saját, részletesebb, hathónapos programját.
A lengyel-dán-ciprusi trió a spanyol-belga-magyar trojkát követi. A három ország kötelezettséget vállal arra, hogy az új intézményi ciklus kezdetén, az Európai Unióra nehezedő példátlan kihívások és geopolitikai nyomás – különösen Oroszország Ukrajna elleni háborúja – közepette irányítja a Tanács munkáját.
A három ország programja három téma köré szerveződik:
1. Erős és biztonságos Európa – a külső fellépések, biztonság és védelem, migrációra és határvédelem, bővítés és belső reformok
2. Jóléti és versenyképes Európa – a versenyképesség különböző összetevői, iker- (zöld és digitális) átmenet, innováció, környezet és szociális ügyek
3. Szabad és demokratikus Európa – olyan uniós értékek, mint a jogállamiság és az emberi jogok.
Alicja Biała, Open Bite, work in progress (process), 2022-2023. Courtesy of the artist (https://poland2025eu.culture.pl/)
A második lengyel elnökség prioritásai
Az elnökséget az EU tagállamai látják el sorrendben, Lengyelország – 2004-es csatlakozása óta – másodszor kerül sorra. Tizenhárom évvel első elnökségük és húsz évvel csatlakozásuk után ambiciózus elnökségi programjuk fő célja a biztonság köré szerveződött prioritások megvalósítása.
Oroszország Ukrajnával szembeni fegyveres agressziója nemcsak a kontinens biztonságát fenyegeti, de háború az Európai Unió által képviselt elvek és értékek ellen is. Európa az agresszió következményeivel és saját védelmi kapacitásának megerősítésének szükségességével küzd. Növekszenek a geopolitikai feszültségek, erodálódik a szabályokon alapuló nemzetközi rend, az európai demokrácia és biztonság pedig folyamatos hibrid támadásokkal szembesül.
Európa számára ez a próbatétel és a döntés ideje. Az Európai Unió meg kell védje magát és polgárait, és gondoskodnia kell közvetlen szomszédságáról is. Biztonságot és fejlődési perspektívát kell nyújtani az európaiaknak. A jövő nemzedékek iránti felelősségvállalás megköveteli az EU egységét és az együttműködést olyan partnerekkel, akik osztják az EU értékeit. Kötelez továbbá arra, hogy megvédjük a Közösség alapját képező értékeket, mint például a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság. Ezért a lengyel elnökség támogatni fogja az európai biztonságot erősítő tevékenységeket annak összes – külső, belső, információs, gazdasági, energetikai, élelmezési és egészségügyi – dimenziójában.
Stabat Mater. Grzesiek Mart (https://poland2025eu.culture.pl/)
A lengyel elnökség prioritásai ennek megfelelően:
- Védelem és biztonság: a védelmi felkészültség fokozása, a védelmi ipar megerősítése, a kulcsfontosságú védelmi és kettős felhasználású infrastruktúrák (például az East Shield és a balti védelmi vonal) támogatása, az együttműködés megerősítése a NATO-val és a hasonló gondolkodású nem uniós országokkal (USA, Egyesült Királyság, Dél-Korea).
- Az emberek és a határok védelme: új megoldások a migrációs és biztonsági kihívások átfogó kezelésére, az illegális migráció visszaszorítására, megfelelő válasz a – különösen a migrációt eszközként használó – hibrid fenyegetésekre, küzdelem a nemzetközi szervezett bűnözés, a terrorizmus és a radikalizálódás ellen, többek között az Ukrajna elleni orosz agresszió által jelentett belbiztonsági fenyegetésekkel összefüggésben.
- Ellenállás a külföldi beavatkozással és dezinformációval szemben: a demokrácia ellenállóképességének erősítése a polarizáció és a radikalizálódás megfékezése érdekében, koordinációt a dezinformáció és az információs manipuláció elleni küzdelemben. Mindez különösen fontos az olyan válsághelyzetek kezelése, amelyekben harmadik országok beavatkoznak az uniós információs rendszerekbe.
- A biztonság és a vállalkozás szabadságának biztosítása: az egységes piac elmélyítése, a bürokratikus akadályok elhárítása, a tisztességes verseny biztosítása a gazdasági versenyképesség érdekében
- Energetikai átállás: bár az orosz gáz- és kőolajimport mintegy kétharmadával csökkent, a szénimport pedig megszűnt, de még mindig sok a tennivaló. Az EU energiabiztonsága arról is szól, hogy a polgárok és a vállalkozások megfelelő mennyiségben és megfizethető áron jussanak energiához. A lengyel elnökség támogatja az orosz importtól való teljes függetlenedést, lépéseket tesz az energiaárak csökkentése érdekében, és fokozza az EU és szomszédos országok energiainfrastruktúrájának fizikai és kiberbiztonságát. Törekszik az importált technológiáktól, az ezek előállításához szükséges alkatrészektől és a kritikus nyersanyagoktól való függőség csökkentésére.
- Versenyképes és rugalmas mezőgazdaság: a mezőgazdasági termelők pozíciójának erősítése az értékláncokban, stabil jövedelem biztosítása – ez nyújt élelmiszerbiztonságot az európaiak számára. Figyelembe kell venni a sérülékeny mezőgazdasági ágazatokat, és biztosítani kell, hogy a nem uniós termelők megfeleljenek az uniós élelmiszer-minőségi, -biztonsági és fenntarthatósági előírásoknak. Erős közös agrárpolitika a mezőgazdasági termelők és a vidéki területek fejlődésénem támogatására, a környezet védelmének ösztönzése, bemutatva, milyen előnyökkel jár az éghajlatváltozás hatásai – például az áradások és a szárazság – elleni küzdelem és azok megelőzése.
- Egészségügyi biztonság: az egészségügyi ellátás digitális átalakítása, az uniós gyógyszerbiztonság javítása, elsősorban a betegek szempontjai szerint, amiben a gyógyszerellátási láncok diverzifikálása, az EU-s gyártás támogatása kulcsszerepet játszik. Az egészségügyi biztonságrésze a gyermekek és serdülők mentális egészségének javítása a digitális korban, az egészségfejlesztés és a megelőzés.
A politikán túl
Bár az elnökség elsősorban politikai funkció, a féléves ciklust természetesen ez alkalommal is számos sok kulturális program kíséri majd. Ezeket két részre osztják: külön események várják a Lengyelországba látogatókat, illetve az elnökséghez kapcsolódóan külföldön – Prágától Dublinig – több mint húsz országban, közel száz eseménnyel találkozhatunk, részleteket ezen a weboldalon találsz.
Kép: https://poland2025eu.culture.pl/
Borítókép: Elizabeth Costello. Magda Hueckel, Nowy Teatr (https://poland2025eu.culture.pl/)
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.