guim_istock-538899222.jpgGótikus tornyok, forradalmi divatkollekciók, korszakalkotó zeneművek, generációkon átívelő népmesék: ez az európai kultúra, amely a kontinens lüktetését adja. Egy európai út rengeteg kulturális élményt kínál, amelyhez a fiataloknak ingyenes utazást kínáló uniós projekt, a DiscoverEU ad néhány útvonaltippet – amelyeket persze ingyenjegy nélkül is érdemes bejárni.

 

A DiscoverEU-val mi is többször foglalkoztunk már: a nagy sikerű uniós kezdeményezés lehetőséget kínál az európai fiataloknak, hogy beutazzák Európát, az utazás során új ismeretekkel, ismeretségekkel és életre szóló élményekkel gazdagodjanak, megtapasztalva a kontinens ezer arcát, kulturális sokszínűségét és közös értékeit. A program 2018-ban indult, és évente több tízezer utazási igazolványt biztosított az európai – köztük magyar – fiatalok számára.

 

A DiscoverEU mindehhez tematikus útvonalakat is javasol – természetesen nem csak a nyerteseknek, hanem mindazoknak, akik kíváncsiak Európa rejtett kincseire, és optimálisan szeretnék kihasználni a rendelkezésre álló időt.

 

Az egyik ilyen tematikus útvonal a kultúrához kapcsolódik, és valójában több alútvonal gyűjtőneve a filmtől a gasztronómián és a zenén át egészen a népművészetig. A divatút például Antwerpentől Velencéig, a dizájn Guimarãestől Barcelonáig, az építészeti Klaipėdától Turkuig, a filmművészeti pedig Ništől Európa eddigi legkisebb és legidősebb kulturális fővárosáig, Eléfszináig tart.

 

stav_istock-495472887.jpgStavanger. Fotó: nightman1965, iStockphoto

 


Az alútvonalak állomásain – Corktól Eskişehirig, Stavangertől Vallettáig – elmerülhetünk Európa változatos és gazdag kulturális örökségében. A részt vevő városok egy része volt már Európa Kulturális Fővárosa, mások szerepelnek az UNESCO világörökségi listáján, vagy az Európai Örökség cím viselői. Olyan városokba is ellátogathatunk, amelyek Access City díjat kaptak – ezeken a helyeken sokat tettek azért, hogy életkortól, mobilitástól és képességtől függetlenül mindenki számára hozzáférhetőbbé váljanak a városi helyszínek. Az ajánlott állomásokat különböző szempontok szerint is csoportosítják – így például jelzik, ha az adott helyszín építészeti örökségben vagy zöldben gazdag, illetve gyalogosan jól besétálható.

 

wr_istock-1656971616.jpgWrocław. Fotó: Givaga, iStockphoto

 


A DiscoverEU két magyarországi helyszínt is javasol, méghozzá az irodalmi alútvonalon, amely Veszprémből indulva, Debrecenbe, majd Kassa, Zsolna, Krakkó, Wrocław és Prága érintésével Brnóban ér véget (vagy fordítva). Bár az irodalmi útvonalról van szó, Veszprém esetén mégis a 2019-es UNESCO „A Zene Városa” címet említi az ajánlás, illetve természetesen kihagyhatatlan az Európa 2023-as kulturális fővárosa cím – Veszprém törekvése, hogy a kultúrát fenntarthatóvá, innovatívvá és befogadóvá tegye. Debrecenben a természet is kitüntetett helyet foglal el – a Nagyerdei Park erdőivel, árnyas ösvényeivel, szabadtéri műalkotásaival és kerékpárútjaival a béke szigete. Irodalmunk legjelesebb képviselői közül több is Debrecenben lakott, például Petőfi Sándor, vagy a legtöbbet fordított magyar író, Szabó Magda.

 

deb_istock-1205199795.jpgDebrecen. Fotó: csakisti, iStockphoto

 


Kalandra fel!

 

 

Borítókép: Guimarães (saiko3p, iStockphoto)

 

---

Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.

Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!

0 Vissza

A bejegyzés trackback címe:

https://europapont.blog.hu/api/trackback/id/tr3118846648

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása