Egy év alatt javult a közérzetünk itthon és a teljes EU-ban is. Blogposztunkból és infografikánkról kiderül, kik Európában a legelégedettebbek az életükkel és hol javult leginkább a helyzet.
Az Eurostat folyamatosan vizsgálja az uniós polgárok jólétét. Részletesen, nyolc szempont – többek közt az anyagi körülmények, a lakókörnyezet vagy a foglalkoztatás – alapján elemzi az életminőség különböző dimenzióit, és kiegészíti a gazdasági és társadalmi fejlődés mérésének hagyományos mutatójával, a GDP-vel – mindebből együtt pedig összeáll az úgynevezett jövedelem- és életkörülmény-statisztika (EU-SILC). Plusz egyként azt veszik figyelembe, hogy általában mennyire érezzük magunkat elégedettnek az életünkkel – infografikánk az erre 2023-ban adott európai választ ábrázolja.
Persze érdemes ezeket az értékeket a szubjektivitás miatt a helyükön kezelni – az Eurostat jelzi is, hogy Franciaország, Lengyelország, Magyarország, Németország és Portugália esetében alacsony a felmérés megbízhatósága.
2023-ban az európaiak az élettel való elégedettségüket átlagosan 7,3 pontra értékelték – ez 0,2 ponttal magasabb, mint egy évvel korábban (a 2022-es adatokat tavalyi posztunkban és infografikánkon tudjátok megnézni). A szórás is csökkent – tavaly a legelégedettebb Ausztria (7,9) és a legkevésbé boldog Bulgária (5,6) között még 2,3 pont volt a különbség, mostanra 1,9 pontra csökkent az első és az utolsó között. Az élre most Finnország került 7,8 ponttal, őket a korábbi első Ausztria, Belgium, Románia és Szlovénia követi, egyaránt 7,7 ponttal. Bulgária maradt az utolsó, de az érték 5,9-re emelkedett – ők „lógnak ki” egyébként a legjobban a többi ország közül, egy egész ponttal vannak lemaradva az utolsó előtti lettektől és görögöktől (6,9 pont).
Az egyes országok elégedettsége a legtöbb esetben legfeljebb 1-2 tizedponttal változott – bár a közeli értékek miatt a helyezések megkavarodtak. Szlovákiában romlott a helyzet leginkább, és itt is mindössze 0,3 ponttal kevésbé elégedettek az életükkel. A legnagyobb mértékben, fél ponttal a németek közérzete javult. Magyarország is azok közé tartozik, ahol nőtt az elégedettség 2023-ra: a 0,3 pontos javulással még jobban megközelítettük az EU-átlagot.
Az országok sorrendjéből is látszik, hogy a szubjektív és a gazdasági jólét nem esik egybe: a gazdagabb országokban nem feltétlenül érzik magukat elégedettebbnek. Voltak és vannak azért regionális minták: északon és nyugaton általában jobb a közérzet – legalábbis lakói ezt állítják –, mint a balti országokban, a mediterrán térségben és az EU keleti részein. Országokon belül viszont már egyértelműbb a helyzet: nem meglepően a magasabb jövedelem boldogabbá tesz.
A kutatás részleteiben még rengeteg érdekesség található arról hogyan függ össze az elégedettség a korral, a képzettséggel, a lakóhellyel vagy az együtt élők számával – az adatokat az Eurostat oldalán tudjátok átböngészni. Legyetek ti is elégedettek!
Borítókép: Gino Crescoli, Pixabay
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.