A felmérések szerint az olvasók még az online vásárlás során is inkább a nyomtatott formátumot részesítik előnyben – ez alól csak néhány kivétel van. A posztból kiderül, mely országok ezek, és az is, hol áll Magyarország.
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unióban 14,7 százalék vásárolt nyomtatott könyvet, magazint vagy újságot online a felmérést megelőző három hónapban – ez több mint kétszerese annak a 6,8 százaléknak, akik e-könyvet vagy hangoskönyvet töltöttek le.
A nyomtatott könyvet és sajtót online módon vásárlók legmagasabb arányát Írországból (28,3%), Hollandiából (23,5%) és Luxemburgból (22,7%), a legalacsonyabbat pedig Ciprusról (2,0%), Lettországból (3,8%) és Romániából (5,3%) jelentették. Az e-könyvek és hangoskönyvek esetében a legmagasabb értéket Írországban (22,3%), Dániában (19,7%) és Luxemburgban (13,3%), a lista végén pedig Bulgária (1,8%), Lettország (2,5%) és Románia (2,6%) szerepel.
A nyomtatott könyvek előnyben részesítése – még online felületen is – kisebb-nagyobb mértékben az országok nagy részére igaz. Kivétel ez alól Dánia, ahol több mint 20 százalékkal (16,1% vs. 19,7%), Finnország, ahol bő 10 százalékkal (11,4% vs. 12,6%) több e-könyv fogyott tavaly online, illetve Ciprus (2% vs. 3,7%), ahol legnagyobb a különbség, 80 százalék – igaz, itt vesznek bármilyen formában a legkevesebb könyvet online felületen.
Magyarország a leginkább papíralapú országok között van: több mint háromszor annyi nyomtatott könyvet veszünk online, mint elektronikusat – a papíralapú fogyás kicsivel az uniós átlag alatti, az e-könyvé pedig annak körülbelül a kétharmada. Nálunk csak Franciaországban preferálják jobban a nyomtatott könyveket: négyszer annyit rendelnek belőle, mint e-könyvből és hangoskönyvből.
Ha kedvet kaptál az olvasáshoz, akár papíron, akár e-könyvben, nézz bele blogposztjainkba – sorozatunkban az egyes országokból ajánlottunk öt-öt remek könyvet.
Borítókép: Алексей Белозерский, iStockphoto
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.