Aarhus, 2025. július 3. Királyi pompával és politikai súllyal indult el Dánia hat hónapos elnöksége az Európai Unió Tanácsában. A rendezvényen részt vett többek között Frigyes király és Mária királyné, az Európai Bizottság, valamint a dán kormány tagjai, de nem csak a díszletek és a vendéglista volt figyelemre méltó. A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen világos üzenetben fogalmazta meg az elkövetkező fél év szellemiségét: „Nem vehetjük többé természetesnek azt a világot, amely eddig szabadságunk és jólétünk záloga volt. Most jobban, mint valaha, Európának egységesnek kell lennie és cselekednie kell.”
A hat hónapos elnökség nem pusztán adminisztratív feladat, hanem politikai lehetőség is. Az új geopolitikai rend, a növekvő konfliktusok, a globális stratégiai és gazdasági versenyhelyzet mind olyan kihívások, amelyek új válaszokat és erősebb uniós szerepvállalást kívánnak. Ezért is lett a dán elnökség mottója: „Erős Európa a változó világban.”
Az Európai Bizottság látogatása és hivatalos megnyitó, ARoS Aarhus Art Museum (eu2025some)
Európai prioritások dán szemmel
Az elnökségi félév két alapvető prioritást tart szem előtt: egyrészt a biztonságos, másrészt a versenyképes és zöld Európa építését.
A dán vezetés számára egyértelmű, hogy az EU ereje az egységében, gazdasági stabilitásában, demokratikus berendezkedésében és társadalmi egyensúlyában rejlik. Ez az alap, amelyre építkezni lehet és kell. Dánia már hosszú ideje példa a többi európai ország számára, és az elkövetkező időszakban segíteni kíván abban, hogy az EU képes legyen önállóan fellépni saját érdekei és a nemzetközi jogrend védelmében.
Nem meglepő módon a zöld átállás most is vezető szerepet kap, azonban nem csak klímapolitikai szempontból, hanem a kontinens versenyképessége érdekében is. Mindenki számára világos, a fenntarthatóság mára morális kötelesség, de emellett gazdasági szükségszerűség is – és ezt Dánia fejlettsége demonstrálja a legjobban. Dánia vezető a fenttartható márkák és kezdeményezések terén, célja tehát, hogy az EU ne csak szavakkal, hanem valódi tettekkel reagáljon a kihívásokra.
Sankt Clemens Torv, Aarhus (ad_foto, iStockphoto)
Hat hónap, hogy valósággá váljon a terv: az elnökségi program
A hat hónap során Dánia igyekszik diplomáciai és kulturális szinten is kihasználni az elnökség adta lehetőséget. „Az EU-elnökség rendkívüli alkalom arra, hogy bemutassuk gyönyörű országunkat. Alig várom, hogy Aarhus után más dán városok is helyszínt adjanak fontos eseményeknek” – hangoztatta Marie Bjerre európai ügyekért felelős miniszter.
Møllestien utca, Aarhus (BMG_Borusse, iStockphoto)
A magas szintű politikai találkozókon túl a kormány különösen nagy figyelmet szentel a fiatal generációnak. A kormány több programot is elindított annak érdekében, hogy a dán fiatalok ne csak szemlélői, hanem aktív formálói is legyenek az európai párbeszédnek:
Europe Fund (EuropaPuljen): Pénzügyi támogatást nyújt az európai találkozásokhoz vagy EU-tudatosságot erősítő hazai rendezvényekhez.
Külföldi tanulást célzó kampány: Az egyetemisták mellett a szakiskolásoknak is elérhető lesz az európai mobilitás.
EU-hét az iskolákban: Új tananyagok és interaktív programok, hogy közelebb hozzák az EU-t a diákokhoz.
EU Ifjúsági Konferencia: Találkozási lehetőség döntéshozók és fiatalok között Európa jövőjéről.
Nyitóesemény fiataloknak: Koncertek, vacsorák és előadások – minden, ami a fiatalok részvételét erősíti.
Europe Dialogue: Országjárás és beszélgetések fiatalokkal Európa biztonságáról és jövőjéről, mert szemtől-szemben igazán hatékony a kommunikáció.
Ezek az események és kezdeményezések növelik a fiatalok tudatosságát, hiszen ők egyben a jövőbeli szavazók és a jelen idejű partnerek is az európai közösségben.
A kezdőlöket: a megnyitó
A július 3-i nyitóünnepség egyszerre volt gyönyörű ceremoniális esemény, valamint politikai üzenet is. A biztosi kollégium látogatása, a dán kormány üzenetei és a védelmi kérdések fókuszba helyezése mind egy irányba mutattak: Európának fel kell készülnie saját védelmére.
Mette Frederiksen miniszterelnök így fogalmazott: „Ha nem vagyunk hajlandók megvédeni a kontinensünket, kik vagyunk mi európaiként?” Kiemelte, hogy 2030-ig újra kell fegyverkezni – nem a háborúért, hanem a békéért. Ehhez közös képességfejlesztés, a védelmi ipar megerősítése, közös beszerzések és a belső akadályok lebontása szükséges.
A dán elnökség tehát nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint egy erősebb, cselekvőképesebb, zöldebb és fiatalosabb Európa építését. Hat hónap nem sok, de erős szándékkal és hatékony megvalósítással sok mindent el lehet érni. És ki tudja, talán épp Aarhusból indul el az a hullám, amely újraértelmezi, mit jelent ma európainak lenni.
Borítókép: Az Isbjerget (Jéghegy) lakóépület Aarhusban (Gaitanides, iStockphoto)
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.