szaharov_cover_ep_1.jpgDecember 10-én, az emberi jogok világnapján az idei Szaharov-díjasokról, az elcsalt venezuelai választás valódi győzteseiről, az ország helyzetéről és a jövő lehetséges forgatókönyveiről beszélgettünk vendégeinkkel.

 

Az Európai Parlament 1988 óta minden évben Szaharov-díjjal ismeri el az emberi jogok védelmét és a gondolatszabadságot. Andrej Dmitrijevics Szaharov az egyik első orosz ellenzéki személyiség, polgárjogi aktivista, aki már a hatvanas évektől kezdődően szót emelt az emberi jogok és a politikai áldozatok védelmében. A díjat idén a venezuelai elnökválasztás valódi győztesei: María Corina Machado, a helyi demokratikus erők vezetője, valamint Edmundo González Urrutia, a júliusi elnökválasztás ellenzéki jelöltje kapta.

 

A tisztelgés mellett a helyzet súlyosságát jelzi, hogy hét év alatt kétszer is a venezuelai demokratikus erők kapták az Európai Parlament emberi jogi díját – mondta megnyitójában Lővei Andrea, az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájának vezetője.  Hosszú út áll még előttünk ahhoz, hogy elérjük és szavatoljuk az emberi jogok tiszteletben tartását az országban.

venezuela_54196768393_1518d1dd2a_c.jpg

 

Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének professzora Venezuela elmúlt több mint két évtizedéről beszélt. A venézeknek egy mély gazdasági és társadalmi válság súlyos következményeivel kell szembenézniük. A Chávez által elindított, majd 2014 óta Maduro által folytatott rezsimből nyolcmillióan menekültek el, az ország lakossága ötödével csökkent – ez az elvándorlás és a maradók kilátástalansága meg is könnyíti a rezsim fenntartását.

 

Machado 2023-ban a demokratikus ellenzék elnökjelöltje volt, de a diktatúra apparátusa kizárta a választásokból. Az ellenzék összezárt a korábbi diplomata Edmundo González Urrutia mögött, aki közös jelöltként elindult a választásokon. A rezsim minden lehető – fizikai és adminisztratív – eszközzel akadályozta a jelöltet és szavazóit, de ez visszaütött, és Gonzalez megszerezte a leadott szavazatok kétharmadát. A Maduro-rezsim saját országa törvényeit megsértve elcsalta a választást, és Gonzáleznek Spanyolországba kellett menekülnie, ahol szeptember 7-én menedékjogot kapott. Machado ellen elfogatóparancsot adtak ki, ő továbbra is Venezuelában bujkál.

 

Az elmúlt hónapokban a megmaradt civil társadalom szeretné fenntartani a nemzetközi közösség figyelmét, és nyomás alá helyezni a venezuelai rezsimet. Gabriela Sághy, a Foro Penal Venezolano emberi jogi szervezet budapesti koordinátora elmondta: a szervezet több mint négyszáz jogásza és hatezer aktivistája jogsegélyt nyújt az önkényesen bebörtönzötteknek, dokumentálják a rendszer által elkövetett bűnöket. Publikálják a politikai foglyok listáját – ez nagyon fontos, mert ez lehet a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt indított vizsgálat alapja. A bebörtönzöttek száma jelenleg körülbelül 1900, köztük több mint negyven kiskorú.

 

Daniel Lee Moratto, a Viva Venezuela Hungary aktivistája elmondta: Venezuelában évente három-négyezer tiltakozás van évente. A középosztály eltűnt, a lakosság több mint 80 százaléka szegény, a kormány elleni gyűlölet egyre nő, és az ellenállást csak erőszakkal – bebörtönzésekkel, kínzásokkal és gyilkosságokkal – tudják letörni.

 

Ha megbukik a diktatúra, sokan lesznek, akik hazamennek, mert külföldön élőként látják azt a perspektívát, amivé fejlődhet Venezuela, és úgy gondolják, hogy érdemes ezért dolgozni – köztük van a most harmincéves Daniel Lee Moratto is. Lehet, hogy negyven-ötven év is kell, amíg helyreáll az ország, de így is megéri. Sokan viszont már beilleszkedtek új hazájukban, és nem fognak tudni vagy akarni visszatérni.

 

Hogyan jutott idáig a világ legnagyobb olajtartalékával rendelkező, mégis rendkívül szegény ország? Milyen nemzetközi szereplők állnak a venezuelai diktatúra mögött? Milyen következményekkel járhat a Maduro-rezsimre nézve az ötven éve működő szíriai diktatúra gyors összeomlása? Hogyan segíthet a demokratikus nemzetközi közösség a venezuelaiaknak? Mindez kiderül a teljes beszélgetésből, amely blogunkon teljes egészében végignézhető:

 


---

Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.

Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!

0 Vissza

A bejegyzés trackback címe:

https://europapont.blog.hu/api/trackback/id/tr4018753600

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása