Ilyen pokoli melegben apró vigasz, hogy továbbra is nagyon jó az EU-s fürdővizek minősége: a tavalyi vizsgálatok alapján több mint 85 százalékuk kiváló, 96 százaléka pedig legalább megfelelő minőségű. Magyarország sajnos messze van az uniós átlagtól, de szerencsére fürdővizeinknek mindössze 2,1 százaléka rossz minőségű.
A szigorú uniós előírásoknak köszönhetően az EU legtöbb fürdővizében biztonságos a csobbanás, és mára sokkal több helyen találkozunk kiváló minőségű vizekkel, mint korábban. A tavalyi, közel 22 ezer helyszín vizsgálatán alapuló jelentés szerint a fürdővizek 85,4 százaléka kiváló, a minimális minőségi előírásoknak pedig a vizek 96 százaléka felelt meg, ami enyhe növekedés 2022-höz képest. Az uniós fürdővizek másfél százaléka viszont rossz minőségű – azaz picit van még hova javulni. A tengerpart menti fürdővizek általában jobbak, mint a folyók és tavak: előbbiek 89 százaléka, míg a belvízi fürdővizek alig 79 százaléka kapott kiváló minősítést.
Fotó: Alexey Emelyanov, iStockphoto
A javulás jelentős részben uniós intézkedéseknek köszönhető. A fürdővíz-irányelv (Bathing Water Directive, BWD) intézkedéseinek végrehajtása és nyomon követése, a városi szennyvíztisztító telepek építése-korszerűsítése és a szennyvízhálózatok fejlesztése révén a korábban kezeletlen vagy részben kezelt városi szennyvizekből a természetes vizekbe bocsátott szerves szennyező anyagok és kórokozók mennyisége drasztikusan csökkent. A folyamatos erőfeszítéseknek köszönhetően ma már akár az egykor erősen szennyezett városi vizekben is lehet fürdeni.
A magyar helyzet sajnos nem ilyen rózsás: a kiváló minőségű fürdővizek 62,5 százalékos és a „legalább megfelelő” minősítésű vizek 88 százalékos arányával csak Lengyelországot előzzük meg. Vizeink 9,9 százalékát nem vizsgálták, 2,1 százaléka pedig rossz minőségű. Ezen az oldalon egy interaktív térképen egész Európa friss adatait böngészhetjük (Magyarországon a máriaújfalui Hársas-tótól a tivadari Tisza-strandig), infografikánkon pedig a 2023-as jelentés legfontosabb adatait nézhetitek meg.
Bár a fürdővizek nagyrészt kiváló állapotúak, a felszíni és felszín alatti vizek szennyezettsége továbbra is jelentős, és a klímaváltozás súlyosbíthatja a helyzetet. Az éghajlatváltozással összefüggő nagyobb mennyiségű heves esőzés is negatívan befolyásolja a fürdővizek minőségét, ami növelheti a fürdőzés egészségügyi kockázatát. Az elkövetkező években kulcsfontosságú lesz, hogy az emberek és a környezet érdekében is javítsuk vizeink ellenállóképességét.
Borítókép: Victoria Strelets, iStockphoto
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.