Kicsi, kovászos tésztából és mákból készül, általában csak enyhén édes aprósütemény, amit szárazon, mákos tejbe vagy áfonyás kisselbe – sűrített, zselészerű gyümölcslébe – áztatva fogyasztanak. Ez a kūčiukai, amely nélkül Litvániában elképzelhetetlen a karácsonyeste, a Kūčios.
A kūčiukai eredetileg kis kenyérként készült, amelyet szeszesitalokhoz – vėlės – szolgáltak fel. Ahány litván régió, annyiféle – vagy tán több – neve van: šližikai, prėskutė, kleckučiai, galkutė és még sorolhatnánk. Fogyasztása a pogány idők óta fennmaradt, szimbolikus jelentéssel bír: az ókorban a téli napforduló idején kenyeret áldoztak az ősöknek, amit később a a kūčiukai szimbolikus elfogyasztása váltott fel. Nem véletlenül nevezik a szellemek és az utolsó vacsora kenyerének, a szeretet szimbólumának. Karácsony estéjén régen helyet hagytak az asztalnál a család számára fontos lelkeknek. Mivel a szellemeknek nincs testük, de sok ősünk van, a kūčiukai ezért aprócska, de sok van belőle a tálban. Először a halottaknak adták az ételt: üres tányérba tették, és egy perc csendet adtak a szellemeknek, hogy egy estére visszatérjenek és családjukkal elfogyasszák a vacsorát. Néha éjszakára is az asztalon hagyták az örök nyugalomra tért szeretteknek. Ezt a hagyományt néhány litván családban még most is őrzik.
A recept eredete is ősi: a kūčiának nevezett ételt egész vagy kissé összezúzott gabonából, darából – búzából, árpából, esetleg hajdinából –, valamilyen hüvelyesből – babból, borsóból – készítették, majd mézzel vagy mákkal ízesítették. Az első világháború után kezdtek kis mákos kifliket sütni, amelyet már kūčiukainak neveztek. A ma ismert kis kerek, búzaliszttel és élesztővel készült sütemény viszonylag újabban kapta ugyanezt a nevet. Különösen Litvánia függetlenségének helyreállítása, 1990 után vált népszerűvé, amikor újra elkezdték ünnepelni a karácsonyt.
A kūčiukai decemberi Egy csésze Litvánia estünkön is szóba került: vendégünk, Norvilaite Sotera, a Magyarországi Litván Közösség tagja beavatott minket a hagyományos 12 fogásos litván karácsonyi vacsora titkaiba, és a vendégek meg is kóstolhatták ezt a mákos sütit. A beszélgetést itt vissza is tudjátok nézni:
És most nézzük, hogyan készül!
Hozzávalók:
- körülbelül fél kilogramm liszt
- 5 g száraz élesztő
- 2 1/2 evőkanál mák
- 2-6 evőkanál kristálycukor (attól függ, mennyire szeretjük az édes süteményt, 6 kanállal már nagyon édes!)
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 dl langyos víz
- csipetnyi só
Keverjük össze az összes hozzávalót, és formáljunk belőle tésztát. A litvánok hagyományosan nem esznek tejterméket karácsony este, de ha mi szeretnénk, a vizet (vagy egy részét) helyettesíthetjük tejjel, és beletehetünk egy tojást is felverve. Utoljára a lisztet adjuk hozzá – annyit, hogy a tészta alig tapadjon a kezünkhöz, de még puha maradjon, és könnyen gyúrható legyen. Ha túl sok lisztet adunk hozzá, a süti túl kemény lesz. Gyúrjuk a tésztát legalább 5 percig.
Formázzuk a tésztát golyóvá, és tegyük egy tálba. Fedjük le, és tegyük meleg helyre körülbelül egy órára. Amikor a tészta megkelt (legalább a duplájára nőtt), ütögessük meg, hogy leeresszen, és fedjük le még fél órára.
Formázzunk a tésztából hengert, és szeleteljük fel őket. Sütés közben nagyon megdagadnak, ezért apró (kb. egycentis) darabok jók lesznek, és amikor tepsibe, sütőpapírra tesszük, ugyanezért hagyjunk ki köztük 2-3 centi helyet.
Süssük előmelegített 190 fokos sütőben, 10-12 percig, amíg enyhén aranyszínűek lesznek, de nem barnulnak meg.
Geras apetitas! Linksmų Šventų Kalėdų! :)
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.