Európa ezerszínű, ezért is szeretjük annyira. Ahogy az unió mottója tartja: különbözőségünkben rejlik az erőnk – érdemes ezeket a kultúrában is megismerni. Az Európa Tanács kulturális útvonalai épp ezt támogatják: egy-egy kiemelt téma köré csoportosítva mutatják be Európa országainak izgalmas helyszíneit, hogy a végén rájöjjünk: a sokszínűség mégiscsak egy rendbe illeszkedik, van, ami szorosan összeköt minket. Érdemes megismerni, és ha lehetőségünk van rá, meg is látogatni ezeket a helyszíneket.
Tematikus útvonalakra fűzve Európa történelme, kulturális öröksége
A mostanra 48 tematikus útvonalat tartalmazó listán júniustól találunk európai kávézókat, gyerekmeséket és írónők életét bemutató útvonalat is. Az Európa Tanács kulturális útvonalakról szóló megállapodásának (EPA) igazgatótanácsa nyár elején három új „Európa Tanács kulturális útvonala” minősítés odaítéléséről döntött:
Történelmi kávézók útvonala
A XVIII. századtól a XX. századig a kávéházak fontos szerepet játszottak Európa történelmében, a kulturális és politikai eszmecserék fontos központjaivá váltak, amelyeket a feltörekvő középosztály nagyra értékelt. Városi örökségünk részeként Európa fennmaradt történelmi kávéházai túlélték a háborúkat és a nagy társadalmi változásokat. Gazdag kézzelfogható örökségünk ez az építészeti stílusok sokaságával a neobarokktól a szecesszióig, az art decóig és a modernizmus születéséig. „A Történelmi kávézók útvonala lehetőséget kínál az utazónak arra, hogy visszalépjen az időben, és élvezze az aranykorban kialakított kávézók fényűzését, valamint felfedezze fontos szerepüket Európa kultúrtörténetében.” A hálózatnak 15 országban vannak tagjai, Magyarországról jelenleg a budapesti New York Café, a Centrál Kávéház és a Ruszwurm Café szerepel az útvonalon.
Európai meseútvonal
Az Európai meseút a közös tárgyi és szellemi örökségünkre épül, összehozza a mesekönyveket és neves szerzőiket, a népi történeteket és a múlt szóbeli hagyományait többek között Pinokkiótól, Baltazár professzoron és a svájci Vademberen keresztül Odüsszeuszig. A mesék az európai kultúra fontos részei: visszhangozzák azokat a történeteket, amelyeket az európaiak az ókortól napjainkig megosztottak egymással. A képzeletbeli terek és a valóságos helyek közti utazás azokat a meséket tárja fel, amelyek gyermekkorunkat kísérték a felnőtté válás felé vezető úton, és amelyek ma is jelen vannak az európai gyerekek életében. A hálózatnak jelenleg nyolc országból vannak tagjai Írországtól Ciprusig.
Női írók útvonala
Az útvonal arra invitálja a látogatókat, hogy írónők nyomába eredjenek, megismerjék kivételes élettörténetüket és a XX. században az emberi, női és kisebbségi jogokért folytatott küzdelmüket illusztráló irodalmi műveiket. A hálózat múzeumokat, emlékhelyeket és női íróknak szentelt helyeket hoz össze, elősegítve a női írók által hátrahagyott irodalmi és társadalmi örökség megértését és megismerését, hozzájárulva ezek megőrzéséhez. A hálózatnak Lengyelországtól Szerbiáig jelenleg hat országban vannak tagjai.
Az európai kulturális útvonalakról
Az Európa Tanács által 1987-ben útjára indított kulturális útvonalak program térbeli és időbeli utazáson keresztül mutatja be, hogyan járul hozzá Európa különböző országainak öröksége a közös kulturális örökséghez. A kulturális útvonalak az Európa Tanács alapvető értékeit ültetik át a gyakorlatba: az emberi jogokat, a kulturális demokráciát, a kulturális sokszínűséget és az identitást, a határokon és évszázadokon átívelő kölcsönös cseréket és gazdagodást. A kultúrák közötti párbeszéd csatornáiként elősegítik az európai kulturális identitás jobb megismerését és megértését. A kulturális útvonalak megőrzik és erősítik Európa természeti és kulturális örökségét, a kulturális, társadalmi és gazdasági fejlődés forrását.
A 48 kulturális útvonalról ezen az oldalon keresztül érhető el részletes információ.
Főbb tények a kezdeményezésről · az Európa Tanács által tanúsított 48 kulturális útvonal · több mint 60 országot szelnek át · 3000+ hálózati tag, 1500+ helyi hatóság · 90%-a vidéki területeken található · 1987: az Európa Tanács első kulturális útvonala a Santiago de Compostela-i zarándokút lett
Fő célok: o az európai örökség és identitás megértésének előmozdítása; o az inkluzív kulturális csereprogramok és a turizmus fokozása; o a helyi fenntartható fejlődés támogatása; o az aktív részvétel és a közösségi szerepvállalás elősegítése.
Tematikus klaszterek: o Történelem és civilizációk; o művészetek és építészet; o vallási örökség; o táj és kézművesség; o ipari és tudományos örökség.
Az eddigi 48 kulturális útvonal
Történelmi és civilizációs útvonalak · A Hanza útconal (1991) · Viking útvonal (1993) · Az El legado andalusí útvonalai (1997) · A föníciaiak útvonala (2003) · VIA REGIA (2005) · Őskori sziklarajzok útvonala (2010) · A megalitikus kultúra európai útvonala (2013) · Via Habsburg (2014) · Római császárok és a dunai borút (2015) · V. Károly császár európai útjai (2015) · A Napóleon útvonal (2015) · Via Charlemagne (Nagy Károly útvonala) (2018) · A vasfüggöny útvonala (2019) · A felszabadulás útvonala Európában (2019) · Aeneas Route (2021) · Vaskori Duna-útvonal (2021)
Művészeti és építészeti útvonalak · Európai Mozart-utak (2004) · TRANSROMANICA – Az európai örökség román útjai (2007) · Európai temetők útvonala (2010) · Történelmi fürdővárosok európai útvonala (2010) · ATRIUM – A 20. századi totalitárius rendszerek építészete Európa városi emlékezetében (2014) · Art Nouveau hálózat (2014) · Robert Louis Stevenson nyomában (2015) · A „Grande régió” erődített városai (2016) · Az impresszionizmus útjai (2018) · Az ipari örökség európai útvonala (2019) · Le Corbusier útvonal: építészeti sétányok (2019) · A történelmi kertek európai útvonala (2020) · Alvar Aalto útvonal – 20. századi építészet és formatervezés (2021) · D'Artagnan európai útvonala (2021) · Európai kávéházak útvonala · Női írók útvonala · Európai mesék útvonala
Vallási örökséggel kapcsolatos útvonalak · Santiago de Compostela zarándokút (1987) · Via Francigena (1994) · A zsidó örökség európai útvonala (2004) · Tours-i Szent Márton út (2005) · Európai Cluny szerzetesek helyszínei (2005) · A ciszterci apátságok európai útvonala (2010) · Szent Olaf útjai (2010) · Hugenotta és waldensi útvonal (2013) · A reformáció útjai (2019) · Via Romea Germanica (2020) · Cirill és Metód útja (2021)
Táj- és kézműves útvonalak · Pireneusi vasútvonal (2003) · Az olajfa útjai (2005) · Iter Vitis útvonal (2009) · A kerámia európai útvonala (2012) |
Borítókép, az útvonalak illusztrációi: az Európa Tanács vonatkozó oldalairól
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket a Facebookon, Instagramon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és nézd meg programjainkat online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.