A páneurópai piknik helyszíne, a Liszt Ferenc Zeneakadémia és most a Dohány utcai zsinagóga épületegyüttese: Európa legnagyobb zsinagógájával együtt most már három magyarországi helyszín viselheti az Európai Örökség címet. Az épületegyüttes az integráció, az emlékezés és a párbeszéd szimbóluma – története sokat mond az európai együttműködésről és értékekről.
Helyszínek Európa közös történelemkönyvéből
Az Európai Örökség címet az európai együttműködés vagy szellemiség kiemelkedő helyszíneinek adják. Olyan jellegzetes helyszíneknek, amelyek Európa történelméről és értékeiről mesélnek. Ilyen címet kapott már többek között a szinte egész Európát hadba állító harmincéves háborút lezáró vesztfáliai béke helyszíne; az európai demokrácia, filozófia, szabad gondolkodás szülőhazája, Athén, vagy a lengyel Szolidaritás mozgalom otthona, a gdanski hajógyár – mindegyik helyszín elvitathatatlan joggal szerepel Európa történelemkönyveiben.
A cím egyrészt fontos elismerés, amely – ahogy az ENSZ UNESCO világörökségi listája – kiemelt figyelemmel jár. Ennek köszönhetően az európai örökségi helyszíneket mind többen ismerhetik meg, a turizmust fellendítheti egy-egy ilyen elismerés. A pályázó helyszíneknek ugyanakkor sokat is kell tenniük: számos feltételnek kell megfelelni, hogy egy-egy helyszín kiérdemelje és megtarthassa a címet. A kitüntetés az emlékplakett mellett szigorú fenntartási szabályokkal is jár, többek között folyamatos programokkal kell fogadni az érdeklődőket.
A Dohány utcai zsinagóga és az idei díjazottak
A Dohány utcai zsinagóga közel 160 éves épülete a legnagyobb zsinagóga Európában, amely mindig a híd szerepét töltötte be a magyarországi zsidóság és a befogadó nemzet között. „Eszmeisége, rabbijai, hívei az európai szellemiséget képviselték még akkor is, amikor e szellemiség nem volt nyilvánvaló” – mondta az elismerésről Frölich Róbert országos főrabbi, a Dohány utcai zsinagóga rabbija. Az épületegyüttes része egy múzeum és egy levéltár, az I. világháborúban elesett tízezer magyar zsidó katonának állított emlékmű, a holokauszt áldozatainak nyughelyéül szolgáló temetőkert és a Raoul Wallenberg Emlékpark is. Az elismerést hivatalosan a kulturális örökség európai évének alkalmából adják át, 2018. március 26-án Bulgáriában, Plovdivban.
A zsinagógával együtt még nyolc kiemelkedő helyszín kapja meg idén az Európai Örökség címet, amellyel együtt már 38 ilyen helyszín lesz Európában (kiemelve az idén elismertek):
a vesztfáliai béke münsteri és osnabrücki emlékhelyei (Németország)
a hambachi kastély (Németország)
az ókori athéni belváros (Görögország)
az aragóniai királyi levéltár (Spanyolország)
a Residencia de Estudiantes (Spanyolország)
a cluny-i apátság (Franciaország)
a Robert Schuman emlékház (Franciaország)
az Alcide De Gasperi szülőházában berendezett múzeum (Olaszország)
Kaunas 1919-1940 (Litvánia)
a lublini unió (Lengyelország)
Lengyelország májusi alkotmánya (Lengyelország)
a történelmi gdański hajógyár (Lengyelország)
a coimbrai egyetem könyvtára (Portugália)
a halálbüntetést megszüntető törvény (Portugália)
a Franja Partizánkórház (Szlovénia)
a Páneurópai Piknik Emlékhely (Magyarország)
a Carnuntum régészeti park, egy újjáépített római kori lakónegyed Bad Deutsch-Altenburgban (Ausztria)
Tallinn középkori Céhszékháza (Észtország)
a hágai Béke-palota (Hollandia)
a Kamp Westerbork, egy II. világháborús náci fogolytábor Hooghalennben (Hollandia)
az olomouci Přemysl-vár és az Érseki Palota múzeuma (Csehország)
a tartui egyetem történelmi épületegyüttese (Észtország)
az I. világháború keleti frontjának 123. számú temetője (Lengyelország)
a strasbourgi európai negyed (Franciaország)
a krapinai neandervölgyi lelőhely és múzeum (Horvátország)
a Liszt Ferenc Zeneakadémia (Magyarország)
a Dohány utcai zsinagóga (Magyarország)
Lipcse zenetörténeti helyszínei (Németország)
a cadinai erőd (Olaszország)
a javorcai kápolna (Szlovénia)
a natzweileri koncentrációs tábor és altáborai (Franciaország és Németország)
a máramarosszigeti emlékmű (Románia)
a Bois du Cazier (Belgium)
Schengen falu (Luxemburg)
a Maastrichti Szerződés (Hollandia)
A képek forrása: Pixabay.com; Európa portál
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket a Facebookon és gyere el ingyenes programjainkra!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.