Kellemesen krémes, mégis izgalmas krémleves Norvégiából, amelyben a csicsóka földes íze tökéletesen harmonizál az édeskés sárgarépával. Klikk a receptért és más érdekességekért!
Idén a sarkkörön túli norvég város, Bodø lesz az egyik európai kulturális főváros, ehhez kapcsolódik Egy csésze Európa sorozatunk következő rendezvénye is jövő kedden, így havi receptünknek mi is egy norvég fogást, a sárgarépa-csicsókakrémlevest választottuk.
Kezdjük a fő alapanyaggal és annak nevével! A csicsóka az amerikai kontinens 17. századi felfedezői révén került Európába. Egyiküket, a francia Samuel de Champlaint az articsókára emlékeztette az íze, a növény virága pedig hasonlít a napraforgóra, ezért az olaszok girasole articiocco (napraforgó-articsóka) néven kezdték emlegetni. Innen terjedt a növény a britekhez, ahol a girassole-ból Jeruzsálem lett, így a csicsóka egyik neve máig jeruzsálemi articsóka – annak ellenére, hogy sem a városhoz, sem az articsókához nincs köze. Magyarul a csókapityóknak, földialmának és tótrépának is hívják.
Fotó: arina7, iStockphoto
A csicsóka íze azért inkább a krumplira és az édesburgonyára emlékeztet, kis földes és édeskés-diós karakterrel. Itthon nem alapzöldség, de egyre több nagyáruházban, piacon és őstermelőtől is kapható, a burgonya és az édesburgonya közti áron. Könnyen termeszthető, nem igényes, télen is elérhető – ezért lehetett népszerű az északi zordabb klímán, így Norvégiában is –, és jótékony élettani hatásai miatt érdemes is fogyasztani a vitaminhiányos hónapokban. A norvég éghajlat, a viszonylag hosszú napsütéses napok és a hűvös idő tökéletes feltételeket teremt a sárgarépának is – amely annál édesebb, minél északabbra termesztik az országban. Ez levesünk másik fő alapanyaga. Íme a receptünk, a VisitNorway nyomán.
Hozzávalók
A leves
- 1 hagyma
- 1 evőkanál olívaolaj (vagy napraforgóolaj)
- 40 dkg csicsóka
- 2 sárgarépa
- 1 darab hüvelykujjnyi nagyságú friss gyömbér
- 3 gerezd fokhagyma
- fél citrom leve
- 1 teáskanál só
- 1/2 teáskanál őrölt bors
- 1 liter zöldségalaplé
A levesfeltét
- két db csicsóka
- egy sárgarépa
- 2 evőkanál olívaolaj (vagy napraforgóolaj)
- friss petrezselyem
Elkészítés
A leves
Hevítsd fel az olajat egy széles lábasban, és dinszteld meg rajta a finomra vágott hagymát, amíg megpuhul és áttetszővé válik.
A csicsókát alaposan sikáld meg (nem kell meghámozni) és vágd fel. Hámozd meg a sárgarépát, a gyömbért és a fokhagymát, és vágd közepes méretű darabokra.
Tegyél mindent a fazékba, és néhány percig alaposan párold. Add hozzá a zöldségalaplevet, forrald fel, vedd lejjebb a hőfokot, és hagyd a levest 15-20 percig főni, vagy amíg a zöldségek teljesen megpuhulnak.
Botmixerrel vagy turmixgéppel pépesítsd teljesen simára a levest. Add hozzá a citromlevet, sót és borsot ízlés szerint. Ha túl sűrű, kevés vízzel hígítsd fel.
A levesfeltét
Az articsókát és a sárgarépát vágd a lehető legvékonyabb szeletekre, sajt- vagy zöldségszeletelő segítségével. A szeleteket papírtörlővel alaposan szárítsd meg.
Hevítsd fel az olajat egy magas falú serpenyőben. Tedd bele a zöldségszeleteket, és oldalanként néhány perc alatt pirítsd aranybarnára. Tedd papírtörlőre, hogy eltávolítsd a felesleges zsiradékot.
Merd a levest mély tálkába, tedd rá a sült zöldségeket és díszítsd kevés apróra vágott petrezselyemmel.
Håper det smaker, azaz jó étvágyat!
Borítókép: arina7, iStockphoto
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.