Nehéz témákkal zárjuk az évet: fotókiállítást láthattok az Ukrajna elleni orosz agresszió ezer napjáról, és beszélgetünk az idei Szaharov-díjasokról, az elcsalt venezuelai választás valódi győzteseiről. Filmklubunkban a Smoke Sauna Sisterhood, amelyben négy nő néz szembe önmagával és beszél legféltettebb titkairól, traumatikus emlékeiről egy tradicionális észt szaunában az erdő mélyén. Várunk benneteket decemberben is, tartsatok velünk! Részletek és regisztrációs linkek a posztban.
November 19-én volt ezer napja, hogy elkezdődött Oroszország Ukrajna elleni teljes körű, indokolatlan katonai inváziója. Ezt megelőzte a Krími Autonóm Köztársaság, valamint Doneck és Luhanszk egyes részeinek megszállása 2014 elején. Ezer napja Ukrajna bátran harcol a túléléséért, szabadságáért és függetlenségéért Oroszország ellen. Az ukrán nép nemcsak méltó ellenállást tanúsít az orosz megszállóval szemben, de a háború és a zűrzavar idején is lenyűgöző előrehaladást ért el az ország megreformálásában és az európai integrációs folyamatban.
Hiába a világ kiállása és támogatása, Ukrajna ezer nap után is egzisztenciális fenyegetéssel néz szembe, nap mint nap újabb áldozatot hozva a szabadságáért. A háború ezer napjára emlékezve holnap, december 3-án nyitjuk meg az “1000 nap háború – 1000 nap kitartás” című fotókiállítást, a megnyitó után pedig kerekasztal-beszélgetést szervezünk. A részvétel regisztrációköteles, regisztrálni ezen a linken lehet.
Az északi országokban úgy tartják, hogy a szauna több kikapcsolódásnál: az önmagunkkal való szembenézést segíti. Lumière Filmklubunkban december 4-én az észt-francia-izlandi Smoke Sauna Sisterhoodot vetítjük. Pár nő találkozik egy sűrű észt erdő mélyén, a forró szauna biztonságos félhomályában, hogy levetkezzék félelem- és szégyenérzetüket, megosszák egymással legbensőbb gondolataikat és titkaikat, és újra erőre kapjanak. Anna Hints rendezőnő lenyűgöző operatőri munkával elkészített, hipnotikus erejű dokumentumfilmje a Sundance Filmfesztiválon 2023-ban elnyerte a World Cinema szekció legjobb rendezésének díját majd ugyanebben az évben az Európai Filmdíj átadóján a legjobb európai dokumentumfilmnek járó elismerést.
A vetítés után Gyárfás Dorka Juhász Móni szauna- és virgácsmesterrel, valamint Lustalánnyal, azaz Kovalcsik Krisztivel beszélget. Az esemény ingyenes, de regisztrációköteles – ezt szokás szerint Tixa-oldalunkon tudjátok megtenni.
Az Európai Parlament 1988 óta minden évben Szaharov-díjjal ismeri el az emberi jogok védelmét és a gondolatszabadságot. Andrej Dmitrijevics Szaharov az oroszok emlékezetében az egyik első ellenzéki személyiségként, polgárjogi aktivistaként él: már a hatvanas évektől kezdődően szót emelt az emberi jogok és a politikai áldozatok védelmében.
A díjat idén a venezuelai elnökválasztás valódi győztesei, María Corina Machado, a helyi demokratikus erők vezetője, valamint Edmundo González Urrutia, a júliusi elnökválasztás ellenzéki jelöltje kapta. Az elcsalt választás után Maduro elnök újraválasztását jelentették be. A választásokat követő tüntetéseken 2 400 embert tartóztattak le, folyamatosak a demokratikus ellenzék, a venezuelai nép és a civil társadalom elleni súlyos jogsértések, a nem kormányzati szervezetek 24 ember haláláról számoltak be. María Corina Machado továbbra is bujkál, míg Edmundo González Urrutia Spanyolországban kapott menedékjogot.
A venezuelai ellenzék küzdelmét már 2017-ben is elismerték a díjjal – akkor a helyi Legfelsőbb Bíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a demokratikusan megválasztott, ellenzéki többségű nemzetgyűlés által elfogadott valamennyi jogszabályt, a jogalkotási jogkört pedig átruházta magára. A venezuelai biztonsági erők többször is brutális erőszakot alkalmaztak békés tüntetőkkel, köztük kongresszusi képviselőkkel szemben. Az Európai Parlament és a Foro Penal Venezolano emberi jogi szervezet információi alapján 2017-ben több mint 130 ellenzékit gyilkoltak meg és több mint 600 személyt börtönöztek be önkényesen Venezuelában.
December 10-ei eseményünkön szakértők és érintettek segítenek jobban megérteni a venezuelai helyzetet. Hogyan építette fel hatalmát Maduro és kormánya? Milyen gazdasági, társadalmi és politikai változások történtek elnöksége alatt? Milyen a helyzet Venezuelában napjainkban? Milyen demokratikus eszközökkel lehet fellépni az ilyen jellegű elnyomás ellen? Az est során vendégünk lesz Nagy Sándor Gyula, a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Tanszékének professzora, Gabriela Sághy, a Foro Penal budapesti koordinátora és Daniel Lee Moratto, a Viva Venezuela Hungary aktivistája.
Regisztrálni ez esetben is Tixa-oldalunkon tudtok, élőben online pedig Facebook-oldalunkon, illetve az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete Youtube-csatornáján és Facebook-oldalán is követhetitek a beszélgetést.
Várunk benneteket decemberi eseményeinken is!
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.