Világszerte jelentősen megemelkedtek az energiaárak az utóbbi időszakban. Ez komoly problémát jelenthet a téli fűtési szezonban a szerényebb anyagi körülmények között élő családoknak szerte Európában, de a vállalatok, sőt egész iparágak tevékenységét is hátrányosan érinti. Az Európai Bizottság nemrégiben ismertette, milyen lehetőségeket lát a helyzet kezelésére, mit tehetnek a tagállamok, és hosszú távon milyen intézkedéseket tervez a hasonló helyzetek elkerülése vagy megfelelő kezelése érdekében.
Miért nőttek így meg az energiaárak?
A közelmúltban a gáz és az áram ára rekordot döntött az EU-ban. Mivel a földgázárak az EU legnagyobb részében alapvetően meghatározzák a villamosenergia-árakat, az EU pedig nagymértékben függ az energiaimporttól – különösen ami a földgázt és az olajat illeti –, így kiszolgáltatott az árnövekedést okozó eseményeknek. A villamos energia nagykereskedelmi ára mostanra az EU-ban éves alapon 200%-kal nőtt, ami a kiskereskedelmi árakat is megnövelte, jóllehet sokkal kisebb mértékben: uniós átlagban 2021 augusztusáig 9%-kal. Az évek óta nem látott mértékű emelkedés hátterében több tényező húzódik meg keresleti és kínálati oldalon.
Energiaárak változása az EU-ban 2008 és 2021 közt, forrás
A legjelentősebb felhajtóerő ezek közül egyértelműen az energia, és különösen a földgáz iránti globális kereslet megugrása, leginkább Ázsiában. Ennek oka, hogy a legtöbb ország kilábalt a Covid19-járványból és az azt követő válságból, ami gyorsította a gazdasági fellendülést. Ez például az Európába irányuló cseppfolyósított földgázimport mennyiségének csökkenéséhez vezetett.
Ezzel pedig alacsony kínálat párosult: az EU szokatlanul alacsony gáztárolási szintje is jelentősen hozzájárult a nagykereskedelmi gázárak emelkedéséhez. 2021 júniusának végén a tárolók feltöltöttségi szintje az EU-ban átlagosan 47,5% volt, amely az elmúlt évtizedben az év ezen időszakában a legalacsonyabb, harmadával kevesebb, mint egy évvel korábban. Ez a szint október 1-jére ugyan felment 75%-ra (jelentős szórással a tagállamok között), de még mindig az egyik legalacsonyabb a téli időszak előtt. A tárolók lassú feltöltésének fő oka az volt, hogy 2021 áprilisában és májusában az EU nagy részén sorozatos hidegbetörések voltak, amelyek miatt többször is vissza kellett térni a tárolók betáplálásáról a kitárolásra, illetve Norvégiából is kevesebb gáz érkezett a megszokottnál. Ezeken túl a megújuló energia termeléséhez kedvezőtlen időjárás (kevesebb napsütés és szél) is csökkentette a kínálatot. Mindezek mellett, bár jóval kisebb mértékben, de a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) keretében megemelkedett szén-dioxid-ár is hozzájárult a kedvezőtlen piaci helyzethez (A gázár kilencszer akkora hatást gyakorol a villamosenergia-árakra, mint a széndioxid árának emelkedése.)
Az aktuális gáztárolási készletszint október 1-jén, forrás
Lehetséges eszközök a helyzet kezelésére
A helyzet komoly, de fontos látni, az energiaellátás jelenleg nincs veszélyben, és a piaci várakozások szerint az árak 2022 áprilisára stabilizálódni fognak. Abban azonban mindenki – az uniós intézmények és a tagállamok szakpolitikai vezetése is – egyetért, hogy a jelenlegi árrobbanás gyors és összehangolt választ igényel, és a rendkívüli intézkedésekre csak ideiglenesen van szükség.
A hatályos szabályok értelmében az EU és tagállamai rendelkeznek az energiapiac hirtelen áringadozásait mérsékelni tudó eszközökkel. A Bizottság nemrégiben ismertette az unió belső energiapiacán rendelkezésre álló eszköztárat. Ezzel segíti a tagállamokat abban, hogy megfelelő intézkedéseket hozzanak a fogyasztók és az ipar támogatására. Az összeállításnál kiemelten fontos szempont volt, hogy a háztartások és a vállalkozások energiaköltségeinek csökkentését célzó rövid távú lépések ne veszélyeztessék az EU belső energiapiacát vagy középtávon a zöld átállást.
Az alábbi grafikán összefoglaltuk a tagállamok számára biztosított legfontosabb intézkedési lehetőségeket:
És mit tervez az Európai Bizottság?
Természetesen a jelenlegi helyzet kezelésért, illetve hosszabb távon a hasonló ársokkok elkerülése érdekében az uniós intézményeknek is lépéseket kell tenniük. A Bizottság valamennyi kapcsolódó kommunikációjában hangsúlyozta, hogy az EU klímapolitikája, a zöld átállás programja nem a helyzet oka, hanem a megoldás része. Az európai gazdaság széndioxid-mentesítése, a klímasemlegesség és az átállás a fenntartható és megújuló energiákra – hosszú távon leginkább ez járulhat hozzá az ingadozó energiaáraknak való kitettség és az energiaszegénység elleni küzdelemhez. Mivel a fenntartható energia helyben termelhető, így az átállás az energiafüggetlenséghez is hozzájárul.
A Bizottság ehhez kapcsolódóan ismertette vállalásait is, amelyek közül a legjelentősebbek:
- támogatni fogja a megújuló energiával és az energiahatékonysággal kapcsolatos beruházásokat,
- megvizsgálja az energiatárolás és a gázkészletek beszerzés lehetőségeit,
- értékelni fogja a villamosenergia-piac jelenlegi szerkezetét,
- ki fogja vizsgálni az energiapiacon megjelenő versenyellenes magatartásokat,
- segíteni fog a tagállamoknak abban, hogy a lehető legjobban fel tudják használni az uniós költségvetés és a Next Generation EU forrásait.
A Bizottság javaslatait az Európai Parlament és a tagállamokat tömörítő Tanács is megvitatta, és egyetértett ezek használatával. Az energiaügyi miniszterek megállapodtak abban, hogy decemberben áttekintik az energiaárakkal kapcsolatos helyzetet, valamint a Bizottság eszköztárában foglalt intézkedések végrehajtása terén elért eredményeket. Az Európai Tanács decemberi ülésén az uniós vezetők szintén visszatérnek majd az energiaárak kérdésére.
További információ és részetek a témával kapcsolatban:
- A Bizottság közleménye az energiaárakról
- Kérdések és válaszok az energiaárakról
- Tájékoztató az uniós energiapiacról és energiaárakról
- Tájékoztató az eszköztárról
- Az EU energiaárakkal foglalkozó weboldala
Borítókép: Vasudevan Kumar, Pixabay
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket a Facebookon, Instagramon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Arcade Macho 2021.12.07. 01:51:17
amugy meg az ukranok total ugy viselkednek mint az afganok, nyujtjak a markukat hogy kell nekik a zseton, es ha nincsen akkor jon a hisztike...
különvélemény 2021.12.07. 04:48:07
- abbahagyni a pénznyomtatást (mondjuk ebben az USA a fő bűnös), akárhányszor beindult a pénznyomda a történelemben, mindig megugrottak az energiaárak
- abbahagyni a geopolitikai harcot, akkor váltunk beszállítót, ha van alternatíva, nem előbb harcolunk, utána gondolkodunk
- abbahagyni a sötétzöldséget és atomerőműveket építeni
Medgar 2021.12.07. 08:07:15
Kivlov 2021.12.07. 08:25:20
Csökkenteni kell a Föld lakosságát kb. 3 mrd emberrel...
igazi hős 2021.12.07. 09:10:51
Kivlov 2021.12.07. 10:30:02
Jósz*r terv akkor.
Nem a fehéret kéne irtani, aki eltartja a többit is, hanem a sárgát, a feketét meg az indust.
Arról nem beszélve, hogy ennél gyorsabb megoldás kell.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.07. 11:53:16
Senkit se kell irtani. Erőforrás bőven van elég.
A bolygó elegendő 25 milliárd embernek. Csak a nagytőkéseket, filantrógerek, bankárokat, celebeket, s más hasonszőrű gazembereket pofán kell vágni, majd 101 % vagyonadóval sújtani őket. S lesz elég erőforrás mindenkinek.
reCAPTCHA_védelem 2021.12.07. 13:48:15
Kivlov 2021.12.07. 14:13:16
Te meg gondolom a keményzöld vagy a projektben, aki azt hiszi hogy a teszkós szatyor betiltása meg pár elektromos autó fogja megoldani a világ gondjait. :D
Arcade Macho 2021.12.07. 15:44:26
ezert furcsallom hogy a helyett hogy orulnenek hogy Europaban fogy a nepesseg es esetleg a libtard zoldeket es a migransszopogatokat elpaterolnak Afrikaba a helyett idehoznak egy csomot onnan, hogy gyorsabban egessek el az eroforrasokat
Arcade Macho 2021.12.07. 15:46:01
tenyleg ez mar a veg... ha elkoltozne Afrikaba allitom hogy 2-3 nagysagrenddel kevesebbe fajna a Foldnek
Kivlov 2021.12.07. 15:46:29
ojrópának vége van, agyhalottak gyülekezete vezeti.
Kivlov 2021.12.07. 16:06:06
Aha. És a német vagy a yenki biztos szeretne albán szinten élni. :D
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.07. 16:09:28
Nem lesz més megoldásuk. Amint egyre gyengébbek, képtelenek leszenk lopni. A jelenlegi nyugati életszínvonal teljesen abszurd módon amgas, minden valós alap nélkül.
reCAPTCHA_védelem 2021.12.07. 17:03:42
Arcade Macho 2021.12.07. 18:17:02
igen ez igy van
egyre jobban kiegyenlitodik minden, az hogy leraboltak a fel vilagot az mar nem fog menni, ideje feladni a jo vilagukat
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.07. 18:26:10
Így igaz. Pusztuljon a nyugat! De szép is lesz. A nyugat, ideje, hogy meglakoljon fél évezrednyi szemétkedése miatt.
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.07. 18:27:16
Egyedül a filantrógerek számának csökkentése fontos, ptt viszont 100 %-os csökkentés szükséges.
Emmett Brown 2021.12.07. 19:19:12
Emmett Brown 2021.12.07. 19:58:46
Emmett Brown 2021.12.07. 23:23:46
Emmett Brown 2021.12.08. 11:15:27
Emmett Brown 2021.12.08. 14:07:17
Emmett Brown 2021.12.08. 15:02:07
ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2021.12.08. 15:08:48
Nem, nem akarunk vagyoni egyenlőséget.
Semmi gond azzal, hogy a sebész sokkal többet keres, mint ugyanazon kórházban a portás. Én egy 1:10 arányt is el tudok fogadni.
Itt a munkamentes, kizsákmányolásból származó jövedelmekről van szó. Ezek teljesen szükségtelenek.