Európa mindig is olyan kontinens volt, amely helyet adott az ipar, a vállalkozások és az innováció számára, és amely folyton megújulhatott az ipari és technológiai forradalmak, a globális verseny és a társadalmi átalakulások révén.
Az EU versenyképességének azonban most jelentős lendületre van szüksége. A világgazdaság gyors ütemben változik, ezért határozott lépéseket kell tenni.
Meg kell könnyíteni a vállalkozások működését, fel kell gyorsítani az ügyintézést, és valamennyi ágazatban el kell mélyíteni az egységes piacot. Ezt szolgálja majd az új Európai Bizottság első jelentős kezdeményezése, a nemrég bemutatott versenyképességi iránytű.
Útmutató az útmutatóhoz: mi az a versenyképességi iránytű?
Az újonnan bemutatott versenyképességi iránytű átlátható és tiszta keretet kínál arra, hogyan tarthat lépést az EU a világ legnagyobb gazdaságaival. A stratégia célja, hogy felgyorsítsa az innovációt, csökkentse a függőségeket és biztosítsa a fenntartható gazdasági növekedést az Európai Unióban. Emellett választ keres a termelékenység növekedése terén tapasztalható, az elmúlt évtizedek során egyre mélyülő szakadékra, amely Európát hátrányos helyzetbe hozta az Egyesült Államokkal és Kínával szemben. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kihangsúlyozta: „a versenyképesség visszaszerzése érdekében orvosolnunk kell gyenge pontjainkat”.
Három feladat
Az iránytű célja, hogy a Draghi-jelentésben azonosított, a versenyképességet előmozdító három legfontosabb feladatnak eleget tegyen. Mario Draghi – az Európai Központi Bank korábbi elnöke, Európa egyik legnagyobb gazdasági gondolkodója – tavaly ősszel az Európai Bizottság megbízására készített jelentést az európai versenyképesség jövőjéről szóló elképzeléseiről.
Mario Draghi és Ursula von der Leyen
Az első a termelékenység növelése az innováció segítségével. Ez magában foglalja a startupok támogatását, a kutatás-fejlesztési beruházások ösztönzését és a tehetségek Európában tartását. A fejlődéshez Európának szüksége van az új generációs kreativitásra és az innovatív emberi erőforrásokra, de ezt csak úgy fogjuk elérni, ha megfelelő feltételeket biztosítunk a tudásipar számára Európán belül.
Az Iránytű második pillére a dekarbonizáció és a gazdasági versenyképesség összehangolása. Az EU a fenntartható fejlődés világszinten inspiráló mintája. Ahhoz, hogy megtartsa alapvető értékeit, elengedhetetlen, hogy összehangolja a tiszta technológiák hasznosítását a megfizethető energiaellátással. Bár a fenntarthatóság sokszor háttérbe szorul az energiabiztonsággal szemben, az Iránytű megerősíti az EU elkötelezettségét, hogy a nehézségek ellenére megtartsa az egyensúlyt a két cél között, például megújulóenergia-projektek finanszírozásával.
A harmadik oszlop az európai biztonságra és stratégiai autonómia megerősítésére fókuszál. A geopolitikai kihívások és az ellátási láncok kockázatai miatt az EU arra törekszik, hogy csökkentse a külső függőségeket és növelje saját autonóm ipari kapacitásait. Az Ukrajna elleni nyílt orosz agresszió által kiváltott 2022-es energiaválság rámutatott az EU sebezhetőségére. Az új Iránytű célja, hogy a jövőben minimalizálja a hasonló kitettségeket.
…és öt szektorokon átívelő intézkedés
A Bizottság nem csupán célokat tűzött ki, hanem konkrét eszközöket is bevet annak érdekében, hogy a versenyképességet minden ágazatban megerősítse.
Az első és legfontosabb a bürokrácia csökkentése és az adminisztráció egyszerűsítése, amely különösen a kis- és középvállalkozások számára jelenthet könnyebbséget. Az európai vállalkozások szintén profitálhatnak az egységes piac előtt még fennálló akadályok lebontásából is. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a tagállamok aktívan dolgozzanak a jogszabályok további harmonizálásán.
A harmadik elem a finanszírozási lehetőségek bővítése, amely Európa-szerte teret ad új beruházásoknak, főként az infrastruktúra területén. Mindemellett természetesen elengedhetetlen a megfelelő minőségű munkaerő biztosítása is, így az oktatás és a készségfejlesztés lett a negyedik gyakorlati intézkedés a programban. Végezetül pedig az EU és a tagállamok közötti szorosabb szakpolitikai koordináció is kulcskérdés, főként a politikai polarizációra tekintettel, ami az elmúlt években lelassította a hatékony együttműködést.
Merre mutat az iránytű: kitűzött célok az út végén
A versenyképességi iránytű rendkívül ambiciózus, de megvalósítható víziót vázol fel Európa számára. Az Európai Bizottság reményei szerint az intézkedések segítenek az Uniónak a következő évtizedben nemcsak megőrizni gazdasági erejét, hanem globális vezető szerepet is biztosíthat a kontinensnek az innováció, a fenntarthatóság és a gazdasági stabilitás terén. „A világ nem vár ránk – fogalmazott von der Leyen – és ebben minden tagállam egyetért. Használjuk ki ezt az egyetértést, és ültessük át a gyakorlatba!”
Képek: European Union, 2024
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.