A hagyományos szótárak kiadói minden évben megválasztják az év szavát. Talán nincs semmi, ami jobban árulkodna a korszellemről, mint ezek a rövid időre népszerűvé váló vagy a nyelvben hosszabb távon megragadó kifejezések. Így volt ez 2024-ben is.
Tavaly nem nagyon lehetett más az év szava, mint a mesterséges intelligencia. A Collins English Dictionary idén eggyel könnyedebb kifejezést választott. A brat eredeti jelentése rosszcsont vagy kölyök, de 2024-ben ezen túlmutató, új jelentést kapott: a kiadó definíciója szerint „magabiztos, független és hedonista hozzáállás”.
A szó új karrierje júniusban indult, amikor az angol énekes, Charli XCX ezen a címmel jelentette meg hatodik albumát – az ikonikus (borítónkon is látható) zöld színű lemez egy pillanat alatt letarolta az internetet. A Brat nemcsak rendkívül sikeres album, hanem kulturális jelenség, esztétika és életmód is, amely szinte azonnal világszerte visszhangra talált. Megragad valamit a hedonista, mégis szorongó korszellemből, és túlmutat – legalábbis az év szavának megválasztásáig biztosan – a magunk mögött hagyott „brat nyáron”.
A Collins listájára még jó néhány lefordíthatatlan, sőt nem is feltétlenül ismert szó került föl: többek közt a teljesen téves vagy irreális elképzeléseket, elvárásokat jelentő – a delusion (téveszme) eltorzításából származó – delulu, a hatékony ellenőrzés nélküli kormányzást biztosító hatalmas törvényhozási többség, a szupertöbbség, a tömegturizmust ellenző ideológia és mozgalom, az antiturizmus vagy a romantikus fantasy műfaja, a romantasy.
Kép: Andrii Yalanskyi, iStockphoto
A Merriam-Websternél idén a keresések alapján a polarizáció lett az év szava. Egy-egy „csoport vagy társadalom véleménye, meggyőződése vagy érdekei már nem egy kontinuum mentén mozognak, hanem ellentétes szélsőségekben koncentrálódnak” – nemcsak az amerikai, de szinte az összes választásról elmondható, ismerős jelenség ez, sőt tágabb értelemben a kultúrában is megjelenik. A Merriam-Webster emellett számos kifejezést említ, amely meghatározta az évet – érdemes a linkre pillantani.
A Collinsnál szintén rövidlistás volt az a kifejezés, amely az Oxford University Pressnél az év szava lett: a brain rot, az agyrohasztás, azaz az alacsony minőségű, igénytelen online tartalmak túlzott fogyasztásából eredő mentális és intellektuális leépülés. Az először 1854-ban Henry David Thoreau Walden című könyvében feljegyzett szó a digitális korban új jelentőséget kapott. Kezdetben a közösségimédia-platformokon – különösen a TikTokon a Z és az alfa-generáció körében – nyert teret, részben önironikusan, mára viszont egyre szélesebb körben használják a közösségi média hátrányainak jellemzésére.
A Cambridge Dictionary idén a manifesztálást választotta – amikor konkrét gyakorlatok segítségével (vizualizációval, pozitív ismétléssel, megerősítéssel) összpontosítunk valamire, amit el szeretnénk érni, abban a hitben, hogy így nagyobb valószínűséggel meg is fog történni. A többszáz éves szó korábban egyszerűen csak annyit jelentett, hogy világosan, tisztán és egyértelműen megmutatja magát, de idén új jelentésárnyalatot kapott: sokan – előadók, sztársportolók és befolyásos vállalkozók – kezdték állítani, hogy azért értek el valamit, mert manifesztálták, „behívták” azt. A megfelelő célok, az azokhoz kapcsolódó pozitív megerősítések persze hasznosak, de a pszichológusok szerint vannak hátrányai a manifesztálásban való hitnek:
Neked mi volt 2024 szava?
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.