Melyik fűszerből érkezik a legtöbb az EU-n kívülről? Ki a legnagyobb kömény- vagy szerecsendió-beszállítónk? Infografikánkból kiderül.
Az európai konyhák számos fűszert használnak, és ezek egy jó része a kontinensen is megterem elegendő mennyiségben – a bazsalikom, az oregano a kakukkfű, a rozmaring, a majoránna, a zsálya, a hagyma vagy a fokhagyma az olasztól a francián át a magyarig egy sor nemzet gasztronómiájában népszerű fűszer. Vannak viszont olyan elterjedt ízesítők, amelyekből az igényt nem Európából látjuk el – és nem csak az egzotikusnak mondható kurkuma vagy szerecsendió ilyen, hanem például a magyar receptekből kihagyhatatlan paprika, amely a második legnagyobb mennyiségben importált fűszer.
Az Eurostat adatai szerint tavaly az Európai Unió közel 340 ezer tonna fűszert importált az EU-n kívüli országokból. Első számú beszállítónk Kína volt, innen érkezett az összes uniós fűszerimport 39 százaléka. Legnagyobb mennyiségben gyömbért importálunk, 114 ezer tonnát, ezt követi az említett fűszerpaprika, több mint 110 ezer tonnával. Mindkét fűszer fő származási országa Kína (43, illetve 73%), a harmadik helyen álló bors (több mint 50 ezer tonna) közel kétharmada (63%) pedig Vietnamból jön.
A negyedik helyen a kurkuma áll 16 ezer tonnával, ennek közel négyötöde (79%) Indiából érkezett. A fahéj az ötödik legnagyobb mennyiségben importált fűszer, a beérkező bő 13 ezer tonna több mint harmada (35%) Vietnamból származott.
Az uniós fűszerimport folyamatosan növekszik, 2013-hoz képest az EU-n kívüli országokból beérkező fűszerek mennyisége 44 százalékkal nőtt. A legnagyobb emelkedés a kurkumánál és a gyömbérnél figyelhető meg (+140%, illetve +112%), a bors behozatala viszont 2013 óta csökkent (-19%).
Neked melyik a kedvenc fűszered?
Borítókép: monticelllo, iStockphoto
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság és Európai Parlament információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünk, iratkozz fel hírlevelünkre, hallgasd a podcastunkat, kövess minket a Facebookon és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete YouTube csatornáján és gyere el ingyenes programjainkra, vagy, ha nem lehetséges a személyes jelenlét, kövesd őket online!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.