Talán nem is gondolnánk, de idén húsz éves az Európai Unió közös pénze, az euró – leánykori nevén az ECU. Először csak a banki ügyletekben használták 1999 januárjától, majd három évvel később megjelent a készpénzforgalomban is. Az elmúlt években az euró a világ egyik legstabilabb valutájává vált, jelenleg 19 tagállam hivatalos fizetőeszköze.
Már 20 éve…
Bevezetése óta lassan felnőtt egy generáció, aki nem ismer más pénzt hazájában, csak az eurót: ezek a fiatalok a német márkáról, francia frankról vagy épp az olasz líráról csak a szüleiktől vagy az iskolában hallottak, de azokat kézbe sosem vették, sosem használták. Jelenleg 340 millió uniós polgár használja hivatalos fizetőeszközeként, emellett közel 175 millió személyt képviselő hatvan ország és terület kötötte saját pénznemét közvetlenül vagy közvetve az euróhoz.
Az euró az egyik legsikeresebb európai projekt, a Gazdasági és Monetáris Uniónak és az egységes piac kiteljesítésének nagyon fontos eszköze. Az egyesült Európa pénze létezésének húsz éve alatt már bizonyított: a dollár után a világ második legfontosabb fizetőeszköze a kereskedelemben, illetve a hitelfelvétel és hitelezés tekintetében is. Mára a nemzetközi pénzforgalom közel 40 százaléka ebben bonyolódik.
Az euró előnyei
Az euró az elmúlt húsz évben mindennapi életünk fontos része lett, euróövezeten belül és kívül is. A közös pénz előnyeit minden szinten érezhetjük: az egyén szintjén megkönnyíti a tartózkodást, tanulást és munkavállalást az euróövezeti országokban. Ott van a pénztárcánkban és a bankszámlánkon is: az árakat összehasonlíthatóvá teszi az egységes piac nagy részén, így nagyobb választékot és stabil árakat teremt a fogyasztók és a polgárok számára. Biztonságos, stabil valuta, amelyet bátran lehet használni megtakarításokhoz és befektetéshez. Kézbe véve pedig az európai egység egyik legfontosabb és legegyértelműbb kifejezője. Ugyanakkor szélesíti az európai piacokon érdekelt vállalkozások lehetőségeit, a gazdasági stabilitás és a növekedés erősödése révén fokozza a vállalkozások és a piacok biztonságát és lehetőségeit, integráltabbá teszi a pénzügyi piacokat, erősíti az EU világgazdasági szerepét.
Huszonnyolcból tizenkilenc – további országok vezethetik be az eurót
Az euró egyik legfontosabb előnye a stabilitása, amely – számos reform és óvintézkedés bevezetésével – túlélte a nemzetközi pénzügyi válságot is. A ma még saját valutát használó tagállamok – a brexitelő Egyesült Királyság és a külön megállapodás alapján távolmaradó Svédország és Dánia kivételével – mind vállalták, hogy idővel áttérnek az euró használatára. De ehhez előbb szigorú feltételeknek kell eleget tenniük (ezek az ún. konvergenciakritériumok). Magyarország egyelőre nem teljesíti a bevezetéshez szükséges összes feltételt. Te szeretnéd, ha hamarosan itthon is euróval fizethetnénk?
Az infografikát nagy méretben a képre vagy ide kattintva tudjátok megnézni.
Forrás és további információ az idén húszéves euróról:
- Az évfordulóhoz létrehozott oldalon (magyarul)
- Mi kell ahhoz, hogy egy tagállam csatlakozzon az euróövezethez? (EKB, magyarul)
- A legutolsó konvergenciajelentés a tagállamok felkészültségéről (magyarul)
- A Gazdasági és Monetáris Unió elmélyítéséről szóló bizottsági vitaanyag (magyarul)
- Az euróérmékről és bankjegyekről (magyarul)
- Összefoglaló kiadvány a Bizottságtól a Gazdasági és Monetáris Unióról és az euróról (magyarul)
- Kvíz az euróról (magyarul)
- Játék az euróról Interrail jegyért vagy iPadért
---
Az Európa Pont az Európai Bizottság információs és kulturális központja a budapesti Millenáris Parkban. Az európai kultúra házaként tájékoztat, szórakoztat, közösségi térként beszélgetéseknek ad teret, embereket hoz össze európai témákhoz és kultúrákhoz kapcsolódóan.
Olvasd el többi bejegyzésünket, iratkozz fel hírlevelünkre, kövess minket a Facebookon és gyere el ingyenes programjainkra!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gab84or 2019.03.09. 11:10:43
laci_52 2019.03.09. 23:36:56
Az euró csökkenti az adott ország gazdasági mozgásterét, csorbítja gazdasági függetlenségét. Nem tudja például saját valutája gyengítésével vagy erősítésével javítani gazdasága helyzetét.
Nézzünk kis hazánkra: az Orbán-Matolcsy-féle gazdaságpolitika(nem bevallottan!) folyamatosan gyengíti a forintot, mert csak így tudja a gazdaság stabil működését biztosítani. Ha eurónk lenne, ez a lehetőség nem állna fent.