Logo Pic
ferenck 2025. január 15.

Háromezer éves megaerődről készültek szenzációs drónfelvételek a Kaukázusban

Új drónfelvételek alapján kiderült, hogy a Déli Kaukázusban felfedezett, mintegy háromezer éves erőd kb. negyvenszer nagyobb, mint korábban gondolták. Az új információ átírhatja a kelet-európai késő bronzkorra vonatkozó elképzeléseinket.

A Dmanisis Gora nevű „megaerőd” valamikor Krisztus előtt 1500 és 500 között épülhetett a kaukázusi sztyeppén, Eurázsia és a Közép-Kelet találkozási pontján. A térség történetéből tudjuk, hogy mindig is különféle közösségek kulturális kereszteződésének számított.

kaukazus.jpg

A felfedezés nemcsak a Déli Kaukázus régió, hanem a nagyobb méretű települések szerkezeti sokszínűsége miatt is fontos. Az ásatások 2023-ban, két mély szurdok közötti megerősített szakaszon kezdődtek, de egy 2024 őszi nemzetközi kutatócsoport-látogatáskor, amikor a nyári füvek már elpusztultak, kiderült, hogy az erőd jóval nagyobb. A kutatók meg is találták az erődítmény további részének és az erődön kívüli épületeknek a romjait.

Először nem tudták, mekkora lehet az egész, nem volt megalapozott elképzelésük róla. Ezért döntöttek a drónos megfigyelés és a régió ember által épített szerkezeteinek feltérképezése mellett.

kaukazus1.jpg

A drón által készített közel tizenegyezer felvételt fejlett szoftvertechnológiával kapcsolták össze, hogy nagyfelbontású domborzati modellek és ortofotók készülhessenek róluk. Az ortofotók térképrendszerbe csoportosított, mérésre alkalmas légifelvételek összessége, minden pontot megmutató, jól használható összetett képek.

Az adatkészletekkel topográfiai jegyeket azonosítottak, lehetővé vált az erődítmény, a falak, a sírok, a mező és más kőépítmények pontos feltérképezése. Így derült ki, hogy a korábban hittnél negyvenszer nagyobb területről és kilométer hosszú erődfallal védett külső településről is van szó. A kutatók a képeket a hidegháború korának kémfelvételeivel összehasonlítva, állapították meg, hogy mely elemek újak. Kiderült az is, hogy az eredeti település egyes részeit a modern mezőgazdaság nagyon megrongálta.

Valószínűsíthető, hogy az erődítés a környéken vándorló pásztorcsoportokkal folytatott érintkezések következményeként bővült, a külső település mérete pedig évszaktól függően növekedhetett, illetve zsugorodhatott.

Vissza a címlapra
Jelenből a Jövőbe
A Neumann Társaság blogja az infokommunikációs, közülük is elsősorban a legfejlettebb, leginkább előremutató technológiák területén történő hardver-, szoftver- és rendszerszintű változásokról, fejlesztési irányokról, kiemelt jelentőségű fejlesztésekről, valamint mindezek társadalmi-gazdasági hatásairól. Kiemelt témáink: mesterséges intelligencia (MI), robotika, virtualizáció.

Felelős kiadó:
Szalay Imre ügyvezető igazgató


Szerkesztő:
Kömlődi Ferenc jövőkutató, író


Köszönjük előző igazgatónk, Alföldi István szerkesztői segítségét!

Nézd meg másik blogunkat is! Az informatika, robotika legmenőbb témakörei – újszerű megközelítésben: kvantumugras.blog.hu
Legjobban pörgő posztok
Az Atalanta elleni mérkőzés
Apuleius • 8 nap
A Juve továbbra is védőt keres
venember83 • 3 nap
Alberto Costa megérkezett, hamarosan Kolo Muani is csatlakozik
venember83 • 7 nap
Vlahović ügynöke Torinóba érkezett
venember83 • 6 nap
A Milan elleni mérkőzés
venember83 • 4 nap
Cikkek a címlapról
Rutin az élet.
2025 január, valahol Magyarországon. Hideg és szürkeség, akár Svédországban is lehetnénk. Napok óta bujkál a nap, a D vitamin nem pótolja hiányát. A szerelő törődötten ébredt, még sötét a hajnal és fáj a válla. Mindkettő. Meg a térdei, meg a csuklói, elhasználódtak az évtizedek alatt, ez a munka…
MV Johanna C - 10. rész, az audit egy őrület!
2007. Április Április 19. csütörtök, úton, horgonyon, Gemlik. Kicsit disznólkodtam az őrségben, mert kissé visszavettem a sebességet, hogy több időm maradjon aludni. A kilences érkezést feltornáztam tízre. Aztán mit ad Isten? Horgonyra kellett állnunk, így aztán semmit se vesztettünk.Azt ígérték,…
>