Logo Pic
Töritanár_ 2024. április 23.

Szent László királyunk [15.]

Szent László uralkodása

Szent László 1077-ben került a trónra mégpedig I. Béla királyunk és a lengyel Richeza hercegnő fiaként. Uralkodása idején a Magyar Királyság számtalan gonddal küszködött: rossz volt a közbiztonság, rengeteg volt a lopás és a lakosság egy része még mindig kóborló életmódot folytatott. (Egyházi vagy idegen földeken legeltette jószágát, nem fizetett adót és ősei módjára vándorolt keresztbe - kasul az országban.) [tk.122]

szent_laszlo1.jpg

Szent László a Képes Krónikában (Forrás: eletestudomany.hu)

A király a rend helyreállítása érdekében nagyon szigorú törvényeket hozott. Elrendelte például, hogy aki egy tyúk értékénél (vagy 10 dénárnál) többet lopott, azt akasszák fel. Büntették a kóborlást is és a pogány hit gyakorlását is. De a király jó példát is akart a magyarok elé állítani. Ezért azok közül, akik régebben sokat tettek a kereszténységért, többeket a szentek sorába emelt. Köztük volt 1083-ban István király, a fia, Imre herceg és Gellért püspök, akiket innentől szentekként emlegettek.

Amikor I. László I. (Szent) Istvánt szentté avatta (1083), új sírhelyet is keresett neki. A leírások szerint István koporsójának felnyitásakor az ott lévők csodálatos illatokat éreztek, és a szent király jobb kezét épségben lelték meg. A középkori ember számára ez csodának tűnt, és bizonyította, hogy István csakugyan szent. István jobb kézfejét ma Budapesten, a róla elnevezett templomban (a Szent István-bazilikában) őrzik díszes ereklyetartóban. (Forrás: Történelem tankönyv. 5. Bp, Oktatási Hivatal 2020)

szent_jobb.jpg

Szent László külpolitikája

László a külső ellenséggel szemben is megvédelmezte az országot. Nagy veszélyt a kelet felől támadó sztyeppei népek jelentettek. Ők úzok voltak, de a krónikák kunoknak nevezték őket. Ellenük királysága előtt is harcolt, s maga vezette a sereget. Mivel vitézségből sokszor adott példát katonáinak, később lovagkirálynak nevezték.

Szent László 1091-ben megszerezte a Magyar Királyság számára Horvátországot is, mivel lánytestvére, Ilona az 1089-ben elhunyt horvát király, Zvonimir özvegye volt. (Felkérte Lászlót (testvéreként) a Horvátország feletti uralkodásra.)

László jó viszonyra törekedett a német császárral és Bizánccal is, de ha kellett, fegyverrel védte királysága érdekeit. Magyarország tekintélyét jelzi, hogy leányát késôbb bizánci császár vette feleségül. Ô volt Piroska, akit az ortodox egyház szentté avatott (Szent Eiréné).

Szent László uralkodásának mérlege

Egy megerősödött, keresztény vallású és Európában elismert országot hagyott unokaöccsére, az eredetileg papnak szánt Kálmán hercegre. Kálmán 1095-ben lépett a trónra, mint a korszak egyik legműveltebb uralkodója (ezért is kapta meg az utókortól a "könyves" jelzőt).

alairas_legujabb.jpg

csik.jpg

Ajánlott posztok: Széchenyi István grófGöring, Hitler után a másodikNagy Péter cár / Korhű film: Törvényen kívüli király / A legsötétebb évszázad és a pestis / Ki volt Rózsa Sándor? / Az államalapítás / Poroszország és a Német Birodalom / A hunok népe / Ki volt Aetius? /
aetius_pergamen_logo.jpg

 

Vissza a címlapra
Aetius
Történelmi érdekességek, személyek, csaták, különlegességek blogja egy gimnáziumi történelemtanár és történész szerkesztésében.
Legjobban pörgő posztok
Nagy natúr camembert teszt
Linda Morvai • 9 nap
Agresti szerint a kupadöntő után várhatók konkrétumok Motta kapcsán
venember83 • 8 nap
A Milan elleni mérkőzés
venember83 • 6 nap
Di Marzio: „A Juve Allegri bevonása nélkül tervezi a nyarat”
venember83 • 5 nap
Agresti: Di Gregorio, Zirkzee és Greenwood valós célpont
venember83 • 2 nap
Cikkek a címlapról
A betegségek pszichés aspektusai
Egy betegség – legyen az egy gyorsabb lefolyású influenza, vagy egy hosszú éveken át elhúzódó krónikus probléma – általában csak orvosi szemmel van vizsgálva. Feltárják a főbb tüneteket, illetve a lehetséges kezelési lehetőségeket, majd a gyógyulást megcélozva addig nézik az adatokat, amíg azok…
Hajsza a győzelemért – Matricázás és átalakítás 1. rész
A Hajsza a győzelemért a kedvenc Forma-1-es filmem. Nem mintha olyan sok értékelhető alkotás lenne ebben a témában, de rám nagy hatással volt Ron Howard filmje, amiben Niki Lauda és James Hunt párharcát dolgozták fel. Bár kétségtelen, hogy vannak benne történelmi pontatlanságok és csúsztatások, de…
>