Misa (2).jpgTomáš Sedláček közgazdaságtanban utazik. Nemzetközileg is sokat hivatkozott titulusa szerint „sztárközgazdász”, ami már magában is gyanús. A„ sztártoxikológus” vagy a „sztár mentős szóvivő” kifejezéseket még csak-csak tudjuk értelmezni, de a sztárközgazdászt nehéz hova tenni, miután hazánkban nincsen egyértelműen beazonosítható kollégája Sedláčeknek (amit mi egyébként sajnálunk). De hogyan tesz szert valaki ilyen titulusra? És miért?

Sedláček magas szinten érti és értelmezi a közgazdaság tudományát, erről viszont az átlagember szintjén is érthetően és érdekesen tud beszélni. A közgazdasági összefüggéseket, ezzel kapcsolatos meglátásait szellemes és meghökkentő hasonlatokkal, mindenki által ismert történetek új kontextusba helyezésével magyarázza el – ahogy arról meggyőződhetett az Európa Pont hallgatósága is nemrégiben. Ő az a fickó, aki PhD dolgozatát ugyan elbukta (a szigorú vizsgáztatók nem vettek be minden kanyart), de a szakdolgozat könyv formátumban kiadva nemzetközi bestsellerré, sőt, teltházakkal játszott színdarabbá (!) válhatott.

Nem mindennapi figura tehát Sedláček, akinek érdekes gazdasági meglátásait lehetetlen visszaadni egy rövid összefoglalóban – szerencsére már magyarul is kapható az említett bestseller, amelyet minden gazdasági összefüggések iránt minimálisan érdeklődő és szórakozni vágyó embernek nagyon ajánlunk. Érdekes megközelítéséhez csak egy pár gondolat ízelítőül az Európa Pontban elhangzott előadásából: Sedláček szerint a költségvetési többlet olyan, mint a jeti: mindenki beszél róla, de még senki sem látta. Javasolná, hogy a GDP-t nevezzék át az angol „gross domestic product”-ról (bruttó nemzeti össztermékről) „gross debt product”-ra (bruttó nemzeti adósságra), amely valósabban fejezné ki a nemzetgazdaságok által fetisizált és minden körülmények között növelni kívánt mutató jelentőségét. Szerinte nem véletlen, hogy az „adósság” szó számos nyelvben azonos a „bűn” szóval és például a Biblia angol nyelvű fordításában több helyen a bűn (sin) helyett debt (azaz adósság) áll. Előadásaiban gyakran figyelmeztet az eladósodottság veszélyeire: a 2008-ban kezdődött gazdasági válság kezelésénél szerinte fel kell ismerni, hogy a legnagyobb gond nem a növekedés hiánya, hanem a túl nagy eladósodottság, amelyet egy idő után a gazdaságok nem tudnak már uralni, és rabjaivá válnak. (Mindezekkel kapcsolatos gondolatait részletesebben kifejti több interjúban, például itt, itt vagy itt.)

Sedláček szokatlan látásmódjával érdekes szempontokra szokott rávilágítani, valószínűleg ezért is választották be abba a kulturális bizottságba, amely Európa „újragondolását” tűzte ki célul. A húsz európai közéleti személy feladata többek között az volt, hogy a válság hatására felerősödött EU-szkeptikus és EU-ellenes hangokra, az uniós polgárok irányából tapasztalható bizalmatlanságra magyarázatot, Európának pedig új „narratívát” adjon, azaz megfogalmazza pontos helyét és céljait a XXI. században. Tulajdonképpen ez szolgáltatta Sedláček mostani meghívásának egyik apropóját is, az Európa Pontban megrendezett beszélgetésen ezekről is kérdeztük.

Sedláček szerint ahhoz, hogy megértsük, hogyan jutott el a jelenlegi helyzetbe Európa, meg kell tudnunk fogalmazni azt is, miben áll Európa, pontosabban az európai integráció lényege. Ez azonban korántsem egyszerű. Érdemes hozzá például megvizsgálni, hogy mi az, amiért az ukránok nemrégiben utcára mentek az utóbbi idők leghatalmasabb EU-melletti tüntetésén; mi az, amit ők még látnak az uniós integrációból, de mi már nem. Ahogy ők is, úgy mi (kelet-)európaiak is gazdasági előnyökkel és a gazdasági növekedés, prosperálás ígéretével kötöttük össze az uniós tagságot. Magyarországon is jellemző, hogy az ország uniós tagságát értékelő vitában, a csatlakozáskor és ma is szinte kizárólag gazdasági / pénzügyi szemléletű érvek hangzanak el. Sedláček szerint óriási hiba volt csupán gazdasági érvek mentén beszélni az EU-ról, annak kizárólag gazdasági előnyeit hangsúlyozni az erről folyó diskurzusban. A tagállamokban így mindenki elvárja, hogy a gazdaság növekedjen az uniós tagságnak köszönhetően, de ha ez nem igazolódik be – mint például a válság idején –, akkor erre logikus válasz az EU kritizálása és elutasítása.

Az unió ugyanakkor ennél sokkal komplexebb közösség, amely nem egyedül a gazdasági fejlődés és gazdagodás céljával jött létre, nagyon fontos kulturális öröksége és sokszínűsége is. Sedláček szerint az alapító atyáknak két nagyon fontos célja volt uniós integráció kezdetén: az egyik a második világháború borzalmai után az európai nemzetek közötti béke garantálása; a másik az európai országok közötti kereskedelem növelése, amely a gazdasági növekedés motorjaként szolgálhatott. Mára gyakorlatilag mindkét cél teljesült, amelyből a kereskedelem volumene tovább növelhető, viszont a „béke” állapot, amit nem lehet fokozni. Mivel az EU országai közel hetven éve ebben az állapotban élnek, erről a tényről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, éppen ezért nem is értékeljük kellően. Pedig ezek az értékek, demokratikus alapintézmények egyáltalán nem egyértelműek vagy természetesek az unión kívül. Mindemellett az is fontos – sőt, Sedláček szerint a legfontosabb –, hogy ezen demokratikus intézményeknek, a piacnak, vagy akár magának a kultúrának „milyen a kultúrája”. Posztszocialista országok polgáraiként egy cseh és egy magyar is pontosan tudja, hogyan lehetett rendelkezni látszatra demokratikus intézményekkel, míg a gyakorlatban ezek nem jelentettek valódi demokráciát (lásd „szabad választások” 1989 előtt). Az EU azonban nemcsak elvárja, de őrzi is ezeket a demokratikus intézményeket.

A válság és a hatására felerősödő nacionalista szólamok szerinte nem jelentenek olyan nagy veszélyt, mint ahogy azt sokan vélik. Szerinte nacionalizmus mindig volt és lesz is; és látni kell a krízis másik oldalát is: a válság soha nem látott módon össze is hozta a tagállamokat. Hetven évvel ezelőtt a maihoz hasonló mély krízisbe sodródó Görögországot nem kisegítették volna a szomszédos országok, hanem egymással versengtek volna azon, hogy melyik tudja előbb kihasználni gyengeségét és elfoglalni. Ilyen értelemben ez az első válság, amelyben az európai országok végre nem háborúskodnak, hanem egymást támogatják – és ez az EU, és az euró érdeme is.

Akinek e rövid írás felkeltette érdeklődését, mindenképpen ajánljuk Sedláček magyarul is megjelent könyvét; emellett a mostani, Corvinuson elhangzott előadása is megnézhető online, angol nyelven ezen a linken keresztül.

Tomáš Sedláček a European Thinkers sorozatunk első vendége volt, amelyben kortárs európai véleményformálókat látunk vendégül és faggatunk az EU jelenéről és jövőjéről. A sorozat következő vendége Jürgen Habermas német szociológus és filozófus lesz, az előadás részleteit hamarosan Facebook oldalunkon olvashatjátok.

Illusztráció: www.tomassedlacek.cz

0 Vissza

Ez a hónap nálunk az ünneplésről szól. Májusban lesz az Európa-nap, amelyre egész napos fesztivállal készülünk az Erzsébet téren, egy tíz kilométeres futóversennyel pedig Magyarország uniós tagságának első tíz évét ünnepeljük. Emellett megemlékezünk a vasfüggöny leomlásának 25. évfordulójáról is, ebben pedig a legnevesebb hazai slammerek lesznek segítségünkre. Komolyabb programmal is várunk benneteket: a European Thinkers sorozatunkban korunk egyik legnagyobb gondolkodóját, Jürgen Habermas szociológus-filozófust látjuk vendégül. Május 25-én, vasárnap kerül sor az Európai Parlament új képviselőinek megválasztására is – ezzel kapcsolatban igyekszünk minden hasznos információval ellátni benneteket.

 

en5.jpgMagyarország uniós csatlakozásának jubileumi évfordulójának apropóján május 11-én rendhagyó futóversenyre várunk benneteket – tíz kilométert (vagy váltóban ötöt) kell lefutni, az út pedig Budapest legszebb, nemrégibenuniós támogatással megújult részein vezet át. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, minden fontos információt (útvonalat, regisztrációs információkat) megtaláltok ezen az oldalon.

 

A futóversenyt teljesítők mind emlékérmet kapnak, amelyet már az Európa-napi fesztiválon vehetnek át az Erzsébet téren. Itt (szintén 11-én, vasárnap) egész nap koncertekkel, kiállításokkal, kézműves foglalkozásokkal, információs és játékos standokkal várjuk a nagyobbakat; a kicsik pedig programok egész során vehetnek részt a bábelőadástól a kreatív játszóházon és ékszerkészítésen keresztül az arcfestésig vagy az ugrálóvárig. Zenei szempontból a pop, a jazz, a városi népzene, az alternatív rock vagy a slam poetry rajongói is találnak majd kedvükre valót. Fellép többek között a Magashegyi Underground, az Ef Zámbó Happy Dead Band és neves európai jazz-zenészek az EU Jazz Express keretében. A napot a 30Y koncertje zárja, Menyhárt Jenő vendégfellépésével. ,

 

akk.jpgMájus 23-án hosszabb távra tekintünk vissza: programunkon a berlini fal és a vasfüggöny leomlására, az újra egyesült Európához vezető változásokra emlékezünk egy kis slam poetry keretében. A téma kapcsán versenyt szervezünk tehetséges slammereknek azzal a céllal, hogy a műfaj képviselői és amatőrök mutassák be az elmúlt 25 évet, hogyan jutottunk el 1989 eseményeitől máig.

 

ep.jpgMájus 25-én nálunk nem lesz program, de mindenkinek ajánlunk egyet, amely talán nem olyan szellemes, mint egy jó slam, de mindenképpen fontos: ekkor kerül sor hazánkban az európai parlamenti választásokra, ahol eldől, hazánkat melyik 21 politikust képviseli az EP-ben a következő öt évben. Ez az egyetlen olyan uniós intézmény, amelynek megválasztásába közvetlen beleszólása van az állampolgároknak is, ezért fontos, hogy mindenki éljen európai uniós jogával és adja le voksát 25-én.

 

A hónap végén rendhagyó Egy csésze Európa estre várunk benneteket; az évfordulókhoz kapcsolódóan úti célunk kivételesen egész Európa. A főszereplők pedig a gyerekek lesznek, ők mesélnek majd arról, mit tudnak Európáról, szerintük miben különböznek az egyes országok lakói, hogyan látják a jövőt és milyen Európát szeretnének. Az évforduló alkalmából az est desszertje Európa-torta lesz. Az est háziasszonya Szederkényi Olga újságíró, a programon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az euinfo@eu.hu e-mail címen lehet, május 13-tól.

 

jh.pngA hónap utolsó programján, 30-án igazi nagyágyú, a világszerte ismert és elismert szociológus és filozófus Jürgen Habermas lesz a vendégünk a European Thinkers című sorozat keretében. Kevés gondolkodó hatott oly mértékben a társadalomról alkotott képünkre, mint ő, akit egy kötetlenebb beszélgetés keretében többek között európaiságról, demokráciáról, az EU és Magyarország helyzetéről kérdezünk. A részvételhez előzetes regisztráció szükséges az euthinkers@eu.hu címen, regisztrálni május 20-ig lehet. A beszélgetés nyelve német, német-magyar szinkrontolmácsolással. (Ha nem tudnátok eljönni 30-án, Jürgen Habermas egy nappal korábban, május 29-én az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen tart előadást „Európa, Magyarország és egy nemzetek feletti demokrácia projektje” címmel.)

 

Az Európa Pont minden májusi programjának részletes leírása az Európa Pont Facebook oldalán olvasható. Valamennyi program ingyenes, szeretettel várunk minden érdeklődőt!

1 Vissza

Május 8-án éjfélig* tudtok regisztrálni az EU-csatlakozás tizedik évfordulójára szervezett 10 kilométeres futóversenyre, amely Európa egyik legszebb részén, Budapest belvárosán vezet át május 11-én, vasárnap. Ha még hezitáltok, hogy beneveztek-e, íme tíz érv, hogy miért érdemes velünk tartani. Gyertek! :-) (A kép nagy méretben itt.)

*A regisztráció május 8-án éjfélkor zárul, egyes budapesti létesítmények áteresztő-képességének korlátozottsága miatt, a szervezők ez időpont után nem tudnak több regisztrációt fogadni.

10ev_10km_10erv.jpg

0 Vissza
süti beállítások módosítása