Bár az időjárás mostanában inkább kora tavasziasnak tűnik, a nyár mégis feltartóztathatatlanul közeledik, a júniusi tavasz ellenére nyakunkon a nyári szünet. Valószínűleg – legalább már gondolatban – mindenki tervezgeti, merre veszi az irányt majd a nyáron (esetleg Európa mely gyönyörű vidékére látogat el). Mi is készülünk a nyári szünetre, amely után új témákkal és programokkal várunk majd mindenkit újra szeptemberben.

besh.jpgAddig viszont még szeretnénk veletek és egy hatalmas bulival elbúcsúztatni az évadot – van ugyanis mit ünnepelnünk. Az elmúlt évadban (szeptembertől mostanáig) több mint 50 különböző programmal vártunk benneteket, amelyek szinte mindegyikén teltháznak örülhettünk. Az évad során koncertek, kiállítások, kerekasztal-beszélgetések, izgalmas filmek segítségével igyekeztünk Európa és az európai országok kincseit elhozni nektek. Rengetegen követtétek kiruccanásainkat a kontinens gyönyörű városaiba Kassától Marseille-ig, több tucat kortárs európai íróval találkozhattatok nálunk, és nincs olyan uniós ország amelynek legalább egy képviselője ne jelent volna meg előadóként valamelyik programunkon. Az Európa Pontban megrendezett programjainkon idén összesen csaknem háromezren fordultatok meg, az Európa-naphoz kapcsolódó május eleji fesztiválunkra, az Erzsébet térre pedig közel 14 ezren látogattatok el. Mindemellett az Európa Pontban működő tájékoztató szolgálatunk összesen több mint ezer személyesen feltett és e-mailben érkezett EU-val kapcsolatos kérdést válaszolt meg, Facebook-os oldalunkat pedig már több mint 4200-an követitek.

A nyári szünet előtt, június 7-én pénteken szeretettel várunk benneteket évadzáró bulinkon. Az est első felében megnézhetitek a Szlovén Nagykövetséggel közösen szervezett, „Te látsz engem, én látlak téged – kulturális sokféleség roma szemmel" című fotókiállítást, amely a különböző nemzetiségek kölcsönös megértését kívánja elősegíteni. A képek szlovéniai roma gyerekek szemszögéből láttatják a romákat és a nem-romákat. Ezt követően zene és tánc: az évadzáró bulinkhoz a talpalávalót a Besh o DroM adja – aki egyszer hallotta őket, valószínűleg nem felejti el zenéjüket. A zenekar több mint tíz éve játszik izgalmas fúziós világzenét, amelyben különböző kelet-európai és balkáni kultúrákból kiemelt népzenei elemek ötvözete találkozik saját dallam- és ritmusvilágukkal.

Velük kívánunk nektek kellemes nyári szünetet – szeptemberben ismét várunk benneteket! :-)

0 Vissza

krea.PNGA kulturális és kreatív ágazatokra általában amolyan puha területként tekintünk, amelynek gazdasági hatásai szinte elhanyagolhatók, megtérülésüknél jóval fontosabbnak gondoljuk jóléti vagy társadalmi hatásukat. Ebben természetesen van némi igazság. Egy jó film, színházi előadás vagy könyv sosem lesz olyan közvetlen hatással egy ország, vagy akár az unió gazdasági teljesítményére, mint más, „keményebb” területek – mondjuk az autóipar, a kereskedelem vagy a szolgáltatóipar termékei –, de a kreatív szektor hatása jóval nagyobb, mint elsőre gondolnánk. Ez a szektor ugyanis számtalan más területtel összefügg, és emellett ez adja az EU összesített GDP-jének 4,5%-át, munkaerejének 3,8%-át – azaz ma kb. 8,5 millió embert foglalkoztat az Unió országaiban. Ezt a komoly gazdasági potenciált érdemes megfelelően kihasználni. Többek között ez a felismerés vezette a Bizottságot, amikor az EU kulturális területeit támogató új keretprogramra tett javaslatot.

 

A mostani hétéves költségvetés lezárultával búcsúzunk sok már ismert programtól – persze azok tovább élnek, de mindenképpen valamennyit változnak. Egy-egy költségvetési periódus végén, az uniós keretprogramok felülvizsgálata után igyekeznek a programok legújabb generációját minél inkább a kor aktuális kihívásaihoz igazítani, az esetleges korábbi hiányosságokat pedig orvosolni. (Ilyen beazonosított kihívások voltak az új program megalkotásánál az EU töredezett belső kulturális piaca, a globalizáció és a digitális átállás okozta új típusú jelenségek kezelése, vagy a magánberuházások hiánya és a forrásokhoz való hozzáférés nehézségei.) A kulturális területeket támogató programokat, a Kultúra 2007-13, a Media és Media Mundus programokat a jelenlegi tervek szerint 2014-től egy integrált program, a Kreatív Európa program váltja majd fel. Az új program az uniós döntéshozó szándéka szerint egyszerűsített hozzáféréssel, nagyobb forrásból támogatja majd az európai kultúrát, a kulturális és nyelvi sokszínűség megőrzését, valamint az Európa 2020 stratégiával összhangban a munkahelyteremtést és a fenntartható fejlődést.

 

Ami marad az új programban: jelentős támogatás – elismerve a kultúra és a kreatív ágazatok gazdaságban betöltött fontos szerepét, a korábbi összkerethez képest 35%-kal nagyobb összegből (1,8 milliárd euróból) gazdálkodik majd a program. Az új program több mint 900 millió eurót szán a (jelenlegi MEDIA programhoz tartozó) filmművészet és audiovizuális ágazat támogatására. A kultúrára csaknem 500 millió euró jut, a fennmaradó rész ágazatok közötti területeket támogatja. Megmarad az audiovizuális (Media és Media Mundus), valamint a kulturális ág és az ehhez kapcsolódó források.

 

Ami újdonság: az integrált, közös keret – mivel az audiovizuális és a kulturális szektor nagyon hasonló kihívásokkal küzd, egységesítik ezek keretrendszerét. Egységesedik a hozzáférés is: a kulturális területen működő szakemberek ezután egyablakos rendszer keretében kaphatnak majd információt  valamennyi kulturális és kreatív ágazat számára elérhető forrásról.

 

Amiben több: egy új, pénzügyi garanciaeszköz – a Kreatív Európa keretprogram nemcsak pályázható forrásokkal segíti a kulturális és kreatív területen működő cégeket, de azok banki hitelekhez való hozzáférését is elősegíti. Mivel a kreatív területeken alkotók többsége kisvállalkozás, sokszor nem rendelkeznek egy kulturális projekt kivitelezéséhez szükséges forrással. Banki forráshoz sem egyszerű jutniuk, mert a kulturális és kreatív kkv-k pénzügyi szolgáltatások iránti kereslete gyakran nem elég jelentős ahhoz, hogy azt a bankok kereskedelmileg vonzónak találják – az új program megkönnyíti a kulturális kkv-k számára a banki kölcsönhöz való hozzájutást.

 

Az új keretprogram végleges változatáról még jelenleg is egyeztetnek az uniós intézmények, de a program alapvonásai valószínűleg nem változnak. A Bizottság ambiciózus célkitűzései szerint az új keretprogram 2020-ig többek között több mint ezer európai film terjesztését támogatja majd, legalább 2500 európai mozi számára nyújt támogatást, hogy az általuk vetített filmek legalább fele európai legyen, emellett több mint 5000 könyv és más irodalmi mű fordításához járul hozzá, és közel 300 000 művész és kulturális szakember külföldi érvényesülését segítheti. Legyen így!

0 Vissza
süti beállítások módosítása