mons.PNGMit jut eszetekbe elsőre Mons-ról? És másodikra…? A dél-belgiumi vallon város neve hallatán talán kicsit kevesebb a kapcsolódó asszociáció, mint Plzennél, Európa idei másik kulturális fővárosánál. Aki kicsit jobban követi a külpolitikai történéseket, annak talán a helyi NATO-parancsnokság miatt ismerős lehet, a művészettörténetben jártasaknak pedig Vincent van Gogh életrajzából ugorhat be a város neve. A többségnek viszont valószínűleg rengeteg újdonságot és érdekességet tartogat az idei belga kulturális főváros.

Mons flamand nevén Bergen. Mindkét név a város fekvésére utal: azt a hegyet jelöli, ahol a római kori erődítményt építették (a francia a „Montes” szóból származik, és a „Bergen” is hegyeket jelent hollandul). Mons a Párizs-Amszterdam-London háromszög közepén fekszik, jelentőségét már a középkorban ez a stratégiailag jó elhelyezkedés biztosította. Számos jelentős művészt adott a város Belgiumnak, és Vincent van Gogh is több évet élt Mons régiójában, amely jelentős hatást gyakorolt művészetére. A város gazdagodásához jó elhelyezkedése mellett szén- és kovabányái is hozzájárultak, de az utóbbi évek válságát a város és a régió is jelentősen megsínylette. A rendezvénysorozat főbiztosa, Yves Vasseur szerint az unió által adományozott cím remek lehetőség a város újrapozícionálására (amint azt két korábbi kulturális főváros, Lille és Liverpool példája mutatja), amelynek segítségével „felébredhet álmából az alvó szépség”.

A programsorozat középpontjában ezért is áll a metamorfózis, amely a sokszínű kulturális programok és a legmodernebb technológia segítségével próbál lendületet adni a városnak. Hasonlóan korábbi kulturális fővárosokhoz, nagy jelentőséget tulajdonítanak a látogatók, a polgárok aktív bevonásának, a közös alkotásnak – a szervezők célja, hogy a művészetet a „kiállítótermekből kivigyék az utcára”. Az évadban közel háromszáz nagyprogram közül válogathatnak az érdeklődők, amelyet több száz egyéb, kisebb rendezvény kísér. Az évad egyik legkiemelkedőbb eseménye a van Gogh művésszé válását helyi alkotásain és életének dokumentumain keresztül bemutató kiállítás, mely május közepéig látogatható a BAM-ban (Beaux-Arts de Mons). Mons emellett többek között Napóleon művészetpártolásáról szóló kiállítással, komolyzenei és könnyűzenei koncertekkel, tánc- és színházi programokkal, irodalmi műsorokkal, köztük a nemzetközi slam poetry bajnoksággal várja az érdeklődőket. A program kialakításában és levezénylésében neves művészi társaság tevékenykedik – helyi írótól elismert belga divattervezőn keresztül a belga Voice tehetségkutató zsűritagjáig minden terület képviselőjét igyekeztek bevonni a sokszínű programsorozat szervezésébe.

A szervezők az évadhoz öt új múzeumot, egy kongresszusi központot és két előadótermet is megálmodtak, amelyek közül több átadása késlekedik, csakúgy, mint az évhez időzített új pályaudvar elkészülése. Mindezek ellenére is rengeteg látnivaló akad Mons-ban, köztük három világörökségi jelentőségű helyszín, illetve esemény. Köztük vannak Spiennes bányái, Európa egyik legrégebbi kovakő-bányája, amelynek látogatóközpontja 2015 áprilisában nyílik meg, illetve a város jelképeként számon tartott barokk harangtorony, az egyetlen hasonló korból származó harangtorony Belgiumban. Az UNESCO nemrégiben vette fel a szellemi örökségi listára a XIV. századból eredő színes városünnepet, a „Ducasse de Mons”-t, azaz a Doudou-t, amelyet a pestis legyőzése alkalmából tartottak először a város védőszentjének tiszteletére. A dzsemborira minden évben pünkösdvasárnapkor kerül sor, a város főterén ilyenkor több ezer ember gyűlik össze, hogy szemtanúja legyen a hatalmas sárkány és Szent György szimbolikus harcának.

Mons Brüsszeltől délre, a francia határ közelében található, ha arrafelé utaznátok, mindenképp megér egy látogatást. A legközelebbi repülőtér Charleroi, a város innen busszal vagy vonattal érhető el, de közvetlen vonatösszeköttetése van Párizzsal és Brüsszellel is. A kulturális főváros programjairól itt találtok részletes információt.

Kép forrása: Flickr / Stéphane Gallay

0 Vissza

A bejegyzés trackback címe:

https://europapont.blog.hu/api/trackback/id/tr747299263

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása